poniedziałek,
Rocznica powstania firmy Microsoft
4 kwietnia 1975 roku Bill Gates i Paul Allen założyli firmę Micro-soft. Pod koniec 1976 roku nazwę przedsiębiorstwa przekształcono do powszechnie znanej obecnie postaci.
2 stycznia 1975 roku amerykański przedsiębiorca Ed Roberts otrzymał list z ofertą sprzedaży interpretera języka BASIC dla komputera MITS Altair 8800. Autorami listu było dwóch młodych ludzi. Jeden z nich przed chwilą rzucił studia na Uniwersytecie Waszyngtońskim, drugim był Bill Gates.
Aby można było podpisać formalną umowę, Gates i Allen założyli firmę. Ich pierwszym produktem był interpreter języka BASIC. W kolejnych latach powstawały jego kolejne wersje dla różnych systemów operacyjnych. Interpreter BASIC to najważniejszy produkt Microsoft aż do początku lat osiemdziesiątych.
Przełomowym dniem w historii firmy Microsoft i pierwszym dużym krokiem w stronę rynkowej dominacji okazał się 6 listopada 1980 roku. Tego dnia firmy IBM i Microsoft podpisały umowę, na mocy której Microsoft miał dostarczyć system operacyjny dla komputerów IBM PC. Warunki umowy były niecodzienne na ówczesne czasy, Microsoft miał zachować prawo do sprzedawania swojego systemu. Bill Gates przewidział, że inni producenci będą kopiować komputer IBM PC i potrzebować oprogramowania, które dostarczy im Microsoft.
Trzeba było jeszcze mieć system, ale z tym Gates poradził sobie bezproblemowo. W listopadzie 1980 roku Microsoft był niedużą firmą i nie miał systemu operacyjnego, wiedział jednak o systemie QDOS opracowanym w firmie Seattle Computer Products. Początkowo zakupił licencję, a w lipcu 1981 pełne prawa do QDOS za kwotę 75 tysięcy dolarów. Pod skrzydłami Microsoftu system otrzymał nazwę MS-DOS i został przystosowany do pracy na komputerach IBM. W 1985 roku odbyła się premiera nakładki graficznej na system DOS o obecnie swojsko brzmiącej nazwie Windows 1.0.
Olbrzymi rozwój rynku komputerów osobistych w latach 80. i 90. oraz sprawne działanie przedsiębiorstwa doprowadziły do sukcesu finansowego i powstania jednej z największych potęg w branży technologii informacyjnych.