środa,
NexGen: Historia innowacji
NexGen był niewielką firmą, która rywalizowała z takimi gigantami, jak Intel i AMD. Przedsiębiorstwo zyskało uznanie dzięki innowacyjnym technologiom, a jego produkty miały trwały wpływ na branżę półprzewodników.
Początki
Firmę NexGen założył w 1986 roku Tampy Thomas. Do swojego przedsięwzięcia zdołał pozyskać zespół doświadczonych inżynierów oraz poważnych inwestorów, m.in. firmę Compaq. Przedsiębiorstwo miło ambicję wyraźnego zaistnienia na rynku procesorów, który w tamtym czasie był zdominowany przez kilku dużych graczy. NexGen projektował układy, ale ich produkcję zlecał zewnętrznym firmom, m.in. oddziałowi IBM Microelectronics w Burlington, który równolegle produkował m.in. procesory PowerPC.
Pierwszym projektem realizowanym w ramach przedsiębiorstwa był odpowiednik procesora 80386, jednak zanim został ukończony, rynek zdominowały już nowsze układy.
Procesor Nx586
Kolejnym produktem był układ Nx586, który miał konkurować z procesorem Pentium z firmy Intel. Jak się później okazało został on flagowym produktem NexGen i przyniósł duży sukces, który pokazał, że innowacyjne i odważne podejście mogą prowadzić do znaczących zmian na rynku i postępu technologicznego. Okazało się, że dzięki wytężonej pracy można zaistnieć nawet w przestrzeni zdominowanej przez duże korporacje.
Nx586 był oparty na nowatorskiej architekturze, która łączyła zalety technologii RISC (Reduced Instruction Set Computing) i kompatybilność z popularnym wówczas standardem x86. Ta hybryda stanowiła znaczący krok naprzód w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami stosowanymi w procesorach x86. Procesor ten był w stanie rywalizować z Intel Pentium, oferując porównywalną lub nawet lepszą wydajność w niektórych zastosowaniach. Nx586 zachowywał kompatybilność z istniejącym oprogramowaniem przeznaczonym dla procesorów x86. To było kluczowe dla uzyskania akceptacji na rynku, gdzie większość oprogramowania komputerowego była projektowana z myślą o architekturze x86.
Osiągnięto wyższe niż u konkurenta taktowanie zegara, jednak początkowo z powodu stosowania zewnętrznego koprocesora Nx586 miał niższą wydajność w operacjach zmiennoprzecinkowych. W opracowanym nieco później modelu oferowanym jako Nx586s koprocesor dołączono do układu. NexGen celowo pozycjonował Nx586 jako bardziej przystępną cenowo alternatywę dla procesorów Intel. To podejście umożliwiło firmie zdobycie udziału na rynku wśród użytkowników poszukujących wydajnych, ale kosztowo efektywnych rozwiązań. Nx586 miał istotny wpływ na rynek procesorów, zapewniając realną alternatywę dla produktów Intel, co przyczyniło się do zwiększenia konkurencji i innowacji w branży.
NexGen wypadał na tle rynkowych rywali na tyle dobrze, że jego produkty chciała stosować na dużą skalę firma Compaq, jednak ostatecznie nic z tego nie wyszło. W Polsce komputery z procesorem Nx586 na pokładzie sprzedawała m.in. firma Optimus.
Przejęcie przez AMD
Dynamiczny wzrost i innowacje NexGen nie umknęły uwadze konkurencji. Po porażce rynkowej procesora AMD K5 firma AMD zdecydowała się nabyć NexGen, transakcję sfinalizowano 17 stycznia 1996 roku. Na bazie projektu NexGen Nx686 w 1997 roku powstał udany układ AMD K6. Technologie opracowane przez NexGen miały duże znaczenie dla przyszłych linii produktów AMD, w tym dla znanej serii Athlon. Wprowadzony na rynek w 1999 roku Athlon roku był pierwszym procesorem AMD, który realnie konkurował z najlepszymi procesorami Intel pod względem wydajności.
Przejęcie NexGen pomogło AMD stać się silniejszym graczem na rynku procesorów, zdolnym do konkurowania z firmą Intel na różnych obszarach rynku, od komputerów osobistych po serwerowy. Pomogło to także w dywersyfikacji produktów i opracowaniu unikalnych rozwiązań, które odróżniały je od konkurencji, stanowiąc fundament pod dalszy rozwój i innowacje.
Thampy Thomas
Założycielem NexGen był Tampy Thomas. Urodził się w Indiach, tam ukończył studia na kierunku elektrotechnika w Birla Institute of Technology and Science w Pilani, uczelni cieszącej się międzynarodowym uznaniem i znanej z wysokiej jakości edukacji technicznej. Swoją karierę w dziedzinie inżynierii elektrycznej kontynuował na Uniwersytecie Stanforda w Stanach Zjednoczonych, gdzie uzyskał tytuł doktora. Krótko pracował w znanej firmie National Semiconductor, a następnie zatrudnił się u producenta półprzewodników Intersil. W 1979 roku został wiceprezesem firmiy Elxsi. Początki pracy zawodowej dały mu cenne doświadczenie i wiedzę na temat projektowania i produkcji półprzewodników, które później wykorzystał we własnej firmie.
W 1986 roku założył firmę NexGen, w której był siłą napędową przedsiębiorstwa. W innowacyjnych procesorach NexGen wykorzystał teorię opracowaną podczas pisania pracy doktorskiej na Uniwersytecie Stanforda, jego podejście do projektowania było rewolucyjne i miało znaczący wpływ na przyszłe kierunki rozwoju w branży półprzewodników. Po przejęciu NexGen przez AMD zasiadał w wielu zarządach firm, takich jak PostX, Micro Linear Corporation, Liquid Robotics, Juniper Research Foundation i Vintners Alliance.