piątek,
National Semiconductor
27 maja 1959 roku powstała firma National Semiconductor (NS), zasłużony amerykański producent półprzewodników. Przedsiębiorstwo zostało założone przez ośmiu inżynierów, którzy odeszli z pracy w Sperry Rand Corporation. Byli to Bernard J. Rothlein, Edward N. Clarke, Joseph J. Gruber, Milton Schneider, Robert L. Hopkins, Robert L. Koch, Richard R. Rau i Arthur V. Siefert.
Początkowo firma National Semiconductor produkowała głównie półprzewodniki, a jej strategicznym odbiorcą była amerykańska armia. W 1967 roku prezesem NS został Charles E. Sporck. Rozpoczął on wojnę cenową producentów półprzewodników, która doprowadziła do drastycznego zmniejszenia liczby konkurentów. W celu obniżania kosztów National Semiconductor, jako jeden z pionierów, przeniósł część swojej produkcję do krajów rozwijających się, zwłaszcza do Azji Wschodniej. Od 1968 roku NS ma swoją główną siedzibę w Santa Clara w Kalifornii.
W latach siedemdziesiątych NS wkroczył na rynek elektroniki użytkowej, produkując m.in. kalkulatory i zegarki elektroniczne, jednak nadal główny nacisk kładziono na masową produkcję tanich półprzewodników. Firma nie prowadziła poważniejszych prac badawczych, jednak zdołała przetrwać bezwzględną walkę cenową z japońskimi, a później także koreańskimi producentami. NS przejął kilka firm, m.in. Fairchild Semiconductor (1987) i Cyrix (1997). 23 września 2011 roku National Semiconductor został przejęty przez Texas Instruments za 6,5 miliarda dolarów.
Jednym z najbardziej znanych produktów NS był układ scalony 8250 UART powszechnie kiedyś stosowany w komputerach PC oraz innym sprzęcie, np. drukarkach. Montowano go m.in. w IBM 5150, pierwszym komputerze PC. W późniejszym okresie produkowano udoskonalone wersje układu: 8250A i 8250B. Kolejnym układem z NS był UART 16550 montowany od 1984 roku w komputerach IBM PC/AT. National Semiconductor próbował zaistnieć na rynku mikroprocesorów ogólnego przeznaczenia. Przykładem produktów z tego segmentu była seria układów NS32000.
W National Semiconductor powstał projekt, na którym oparto serię bardzo popularnych kart sieciowych NE1000/NE2000 produkowanych przez firmę Novell. Karty te były masowo produkowane również przez innych producentów, ponieważ Novell zrezygnował z opłat licencyjnych i wymagał jedynie zgodności ze swoim sterownikiem. Miało to wielki wpływ na popularyzację sieci komputerowych, gdyż w efekcie pozwoliło obniżyć ceny. Karty NE2000 z 1987 roku były obsługiwane jeszcze wiele lat później przez system Windows XP.