środa,
Udostępnianie usługi maszyny wirtualnej
Aby w pełni wykonać ćwiczenie, należy zainstalować system operacyjny, korzystając z programu VirtualBox, a następnie po jego uruchomieniu zainstalować serwer stron internetowych Apache. Wiadomości potrzebne do wykonania tych kroków przedstawiono w poprzednich materiałach:
Dodatkowo założono, że w sieci lokalnej jest dostępny serwer DHCP. Jeśli tak nie jest, należy samodzielnie skonfigurować interfejs sieciowy komputera gościa zgodnie z adresacją komputera gospodarza. Można skorzystać przy tym z naszych materiałów, np. „Konfiguracja sieci w Linuksie”. Jeśli w systemach wprowadzano już jakieś zmiany konfiguracji (np. zapora sieciowa itp.), prawdopodobnie trzeba będzie dokonać dodatkowych modyfikacji.
Aby skonfigurować kartę sieciową, maszyna wirtualna powinna być wyłączona. Po wybraniu właściwej maszyny (1), wybierz ikonę „Ustawienia” (2).
Kolejny krok to wybranie zakładki „Sieć” (3), a następnie przestawić kartę sieciową w tryb „Mostkowana karta sieciowa (bridged)” (4).
Po uruchomieniu maszyny wirtualnej w konsoli można sprawdzić jej adres IP.
Na poniższym zrzucie ekranu wyświetlono ustawienia interfejsów sieciowych komputera gospodarza. Dodatkowo wykonano ping komputera gościa, aby upewnić się, że jest do niego dostęp.
Na komputerze gościa uruchomiono serwer Apache, na poniższym zrzucie ekranu otworzono serwowaną przez niego stronę domyślną. Z poziomu komputera gospodarza w pasku adresu przeglądarki należy wpisać adres IP gościa.