Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Urządzenie /dev/full

piątek,

Urządzenie /dev/full

Urządzenie /dev/full w systemach uniksowych to wirtualny plik urządzenia, który jest używany głównie do testowania i debugowania. Gdy próbujesz coś zapisać do tego urządzenia, zawsze kończy się to komunikatem o błędzie, który informuje, że urządzenie jest zapełnione. Oznacza to, że niezależnie od tego, ile danych próbujesz tam wysłać, system zawsze odpowie, że nie ma już dostępnego miejsca.

Użycie /dev/full może być przydatne dla programistów i administratorów systemów do symulowania sytuacji, w których przestrzeń dyskowa się wyczerpała, co pozwala na testowanie i odpowiednie przygotowanie aplikacji do obsługi takich wyjątkowych przypadków.

Zapisywanie do /dev/full

Każda próba zapisu do tego urządzenia kończy się niepowodzeniem i generuje błąd ENOSPC (No space left on device), co oznacza, że na urządzeniu nie ma więcej wolnego miejsca. Jest to użyteczne do celów testowych, na przykład można sprawdzić, jak program zachowa się w sytuacji, gdy nie może dalej zapisywać danych na dysku.

Czytanie z /dev/full

Odczytywanie z tego urządzenia jest możliwe i zawsze zwróci bajty o wartości zero (tak jak /dev/zero).

Przykład

Przykład użycia /dev/full może obejmować próbę zapisu danych do tego urządzenia, aby zobaczyć, jak system zachowa się, gdy napotka błąd „brak miejsca na urządzeniu”.

Próba zapisu tekstu do /dev/full z użyciem polecenia echo:

echo "Test" > /dev/full

System zwróci błąd, informując, że urządzenie jest pełne:

bash: echo: write error: No space left on device

W tym przykładzie, polecenie echo próbuje wysłać ciąg znaków "Test" do urządzenia /dev/full, ale ponieważ urządzenie symuluje sytuację, w której nie ma dostępnego miejsca, system generuje błąd ENOSPC (No space left on device).

Artykuł: Slackware

Slackware

Artykuł: Virtual Desktop Infrastructure

Virtual Desktop Infrastructure

Artykuł: Wirtualizacja: Overcommitment

Wirtualizacja: Overcommitment

Artykuł: Marc Andreessen

Marc Andreessen

Artykuł: Zakończenie staży

Zakończenie staży

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły