piątek,
Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce
11 lutego to Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, jego obchody mają podkreślić ważną rolę kobiet w środowiskach naukowych i technologicznych. Przy tej okazji przygotowaliśmy kompilację naszych artykułów poświęconych kobietom, które odniosły sukces w swoich specjalizacjach.
Maria Skłodowska-Curie (1867–1934)
Maria Skłodowska-Curie była uczoną zajmująca się fizyką doświadczalną i chemią fizyczną. Od 23 roku życia mieszkała we Francji, wyjechała tam, aby studiować na Sorbonie, ponieważ w zaborze rosyjskim kobiety nie mogły podjąć studiów. Jej dokonania to rozwinięcie teorii promieniotwórczości i technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla, w 1903 roku w dziedzinie fizyki oraz w 1911 w dziedzinie chemii.
Czytaj więcej…Grace Hopper (1906–1992)
Już jako dziecko interesowała się techniką, w wieku siedmiu lat w rodzinnym domu rozebrała siedem budzików, próbując ustalić zasadę działania zegara. Studiowała na Uniwersytecie Yale, była pierwszą kobietą w dziejach tej uczelni, która zdobyła tytuł magistra, a potem doktora matematyki. Swoją karierę informatyczną rozpoczęła jako członek zespołu zajmującego się budową maszyny liczącej Harvard Mark I. Podczas realizacji kolejnego projektu maszyna przestała działać. Technicy znaleźli we wnętrzu urządzenia ćmę, która zwabiona blaskiem lamp próżniowych spowodowała zwarcie. Hooper operację usunięcia usterki określiła jako debugging, czyli „odpluskwianie” komputera. Angielskojęzyczne terminy „bug” i „debugging” są powszechnie stosowane przez programistów do dziś. W 1952 roku w artykule „The education of a computer” przedstawiła ideę kompilatora, jeszcze w tym samym roku napisała pierwszy kompilator dla komputera UNIVAC. Pracowała przy opracowaniu translatorów i pierwszych języków programowania, m.in. języka Cobol.
Czytaj więcej…Valerie Thomas
Kiedy studiowała na Wydziale Fizyki Morgan State University, była tam jedną z dwóch kobiet studentek. Pracowała jako analityk danych w NASA, amerykańskiej agencji zajmującej się lotami kosmicznymi. Opracowała komputerowe systemy do obsługi centrów kontroli operacji satelitarnych. Później nadzorowała tworzenie wczesnej wersji systemu Landsat – programu do zdalnego pozyskiwania zdjęć Ziemi z kosmosu za pomocą satelitów i wizualizacji pozyskanych danych, w tej dziedzinie stała się międzynarodowym ekspertem. Brała udział w tworzeniu programów komputerowych wspomagających badania nad kometą Halleya, warstwą ozonową i technologią satelitarną. Jako uznany naukowiec i potencjalny wzór do naśladowania setki razy spotykała się z uczniami różnych typów szkół i zachęcała ich do rozwijania zainteresowań technologicznych.
Czytaj więcej…Margaret Hamilton
Zajmowała się opracowaniem oprogramowania dla komputerów LGP-30 i PDP-1 do prognozowania pogody. Pracowała projekcie SAGE, systemie opracowanym na potrzeby obrony powietrznej Stanów Zjednoczonych. Stworzyła oprogramowanie na potrzeby misji kosmicznej Apollo, która zakończyła się pierwszym lądowaniem człowieka na Księżycu. Jej prace były inspiracją dla kolejnych pokoleń programistów, odtajniony kod misji Apollo od 2016 roku jest publicznie dostępny w serwisie GitHub.
Czytaj więcej…Betty Holberton (1917–2001)
Miała swój udział w opracowaniu komputerów ENIAC, BINAC i UNIVAC. Jej pomysłem jest klawiatura numeryczna, a szaro-beżowa barwa, do której przekonała inżynierów UNIVAC, stała się na długie lata standardowym kolorem komputerów. Wraz z Grace Hopper pracowała w zespole tworzącym wczesne standardy języków FORTRAN i COBOL.
Czytaj więcej…Anita Borg (1949–2003)
Anita Borg była założycielką Institute for Women and Technology – instytucji mającej na celu ułatwienie kobietom dostępu do świata informatyki. Przez dwanaście lat pracowała w Digital Equipment Corporation, a następnie została badaczem w ośrodku Xerox PARC, kluczowym dla rozwoju technologii informacyjnych laboratorium. Stworzyła Systers – pierwszą sieć mailingową dla kobiet w technologii, jej uczestnikami sieci mogły być jedynie wysoko wykwalifikowane technicznie kobiety, a dyskusje ograniczały się kwestii technologicznych. Kiedy na początku lat 90. wprowadzono do sprzedaży lalką mówiącą „lekcja matematyki jest trudna” protesty członkiń Systers wpłynęły na usunięcie tej funkcji przez producenta zabawki.
Czytaj więcej…