Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Margaret Hamilton

środa,

Margaret Hamilton

Margaret Hamilton stworzyła oprogramowanie na potrzeby misji kosmicznej Apollo, która zakończyła się pierwszym lądowaniem człowieka na Księżycu.

Urodziła się 17 sierpnia 1936 roku w Paoli, w stanie Indiana. W 1954 roku ukończyła Liceum Hancock i rozpoczęła studia na Uniwersytecie w Michigan. Po zdobyciu tytułu licencjata z matematyki krótko pracowała jako nauczycielka w szkole średniej. Po dokończeniu przez męża studiów prawniczych planowała uzyskać tytuł magistra. W 1960 roku rozpoczęła pracę jako programistka w Massachusetts Institute of Technology. Zajmowała się opracowaniem oprogramowania do prognozowania pogody dla komputerów LGP-30 i PDP-1. Niepostrzeżenie praca stała się pasją.

W latach 1961–1963 pracowała w Lincoln Lab przy projekcie SAGE. Był system opracowany na potrzeby obrony powietrznej Stanów Zjednoczonych. Jej osiągnięcia sprawiły, że stała się poważną kandydatką na stanowisko głównej programistki oprogramowania do lotów Apollo w NASA. W 1963 roku MIT podpisał kontrakt z NASA na opracowanie oprogramowania dla misji kosmicznej Apollo, a Margaret stała się kierownikiem zespołu, który był odpowiedzialny za opracowanie systemu pokładowego dla modułu dowodzenia oraz lądownika księżycowego. Projekt zakończył się pełnym sukcesem, 21 lipca 1969 roku amerykański astronauta Neil Armstrong jako pierwszy człowiek postawił krok na powierzchni Księżyca.

Jej prace były inspiracją dla kolejnych pokoleń programistów. Odtajniony kod misji Apollo od 2016 roku jest publicznie dostępny w serwisie GitHub. Margaret Hamilton nadal zajmowała się oprogramowaniem, jednak żaden z jej projektów nie dorównał sławą systemowi wykonanemu dla NASA. Za swoje zasługi otrzymała wiele nagród i odznaczeń. W 2016 roku prezydent USA Barack Obama odznaczył ją Medalem Wolności za prace nad projektem Apollo.

Artykuł: Staże w Hiszpanii

Staże w Hiszpanii

Artykuł: Conformité Européenne

Conformité Européenne

Artykuł: Display Stream Compression

Display Stream Compression

Artykuł: High Dynamic Range

High Dynamic Range

Artykuł: PiP i podobne technologie

PiP i podobne technologie

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły