środa,
Deklarowanie parametrów połączenia z bazą danych
W programowaniu dobrym zwyczajem jest tworzenie plików konfiguracyjnych. Ułatwia to wprowadzanie zmian i przenoszenie aplikacji na inne serwery, zapewnia także czytelność i jest niepisanym standardem. Parametry służące do nawiązania połączenia z bazą danych można wydzielić na różne sposoby, w przykładzie posłużono się dodatkowym plikiem i deklaracjami stałych. Stałe wydają się dobrym wyborem, ponieważ nie można ich przypadkowo nadpisać w kodzie aplikacji. Warto zadbać o jednoznacznie kojarzące się nazwy.
W deklaracjach uwzględniono czwarty, opcjonalny parametr funkcji mysqli_connect(), który oznacza wybraną bazę danych (serwer udostępnia ich co najmniej kilka). Prezentowany skrypt nie wykonuje żadnej operacji na bazie danych i ustawienia tego parametru nie mają znaczenia, w przypadku poważniejszej aplikacji należy użyć nazwy wykorzystywanej bazy. Połączenie zostanie nawiązane także w przypadku przekazania „pustej” nazwy bazy danych.
Konfigurację połączenia zapisano w pliku o nazwie config.php.
<?php
define('DBHOST', 'localhost');
define('DBUSER', 'root');
define('DBPASS', '');
define('DBNAME', '');
?>
Kod realizujący nawiązanie połączenia i wykonanie zapytania SQL uległ niewielkiej modyfikacji polegającej na zastosowaniu zadeklarowanych stałych i dodaniu instrukcji include dołączającej plik z konfiguracją.
include 'config.php';
$link = mysqli_connect(DBHOST, DBUSER, DBPASS, DBNAME);
$result = mysqli_query($link, "SELECT POW(2,10)");
print_r(mysqli_fetch_row($result));
Podstawy pracy z MySQLi
- Wprowadzenie do MySQLi.
- Deklarowanie parametrów połączenia z bazą danych.
- Obsługa błędów w MySQLi.
- Pobieranie rekordów z bazy danych.
- Dodawanie rekordów.
- Usuwanie rekordów z bazy danych.