Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Bolesław Polończyk

sobota,

Bolesław Polończyk

Dziś mija rocznica śmierci inżyniera górnictwa, uczestnika kampanii wrześniowej, porucznika Armii Krajowej cichociemnego, więźnia sowieckich łagrów, kawalera Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Bolesław Jan Polończyk urodził się 8 września 1906 roku w Dobczycach niedaleko Myślenic. Ukończył gimnazjum w Myślenicach. W 1925 zdał egzamin dojrzałości i rozpoczął studia na Akademii Górniczej w Krakowie. W 1839 roku zdobył dyplom inżyniera górnictwa. W ramach służby wojskowej odbył kurs Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu. Po przejściu do cywila podjął pracę w kopalniach na Śląsku.

W 1939 roku został zmobilizowany do 5 Pułku Strzelców Konnych w Dębicy. Służył jako dowódca plutonu zwiadu. Po agresji ZSRR na Polskę dostał się do niewoli sowieckiej. Po ucieczce przedostał się do Rumunii. W grudniu zameldował się we Francji, gdzie trafił do Centrum Wyszkolenia Piechoty w Coëtquidan. Po ewakuacji do Wielkiej Brytanii w czerwcu 1940 roku otrzymał przydział do III Dywizjonu Pociągów Pancernych. Zgłosił się do służby w kraju i odbył szkolenie cichociemnych. 31 stycznia 1943 roku złożył przysięgę na rotę Armii Krajowej.

W nocy z 9 na 10 września 1943 roku w ramach operacji lotniczej „Neon 4” został przerzucony do okupowanej Polski. Razem z nim w kraju znaleźli się podporucznik Fryderyk Serafiński „Drabina” oraz kapitan Elżbieta Zawacka „Zo”. Skoczków przyjęła placówka odbiorcza „Solnica” kilka kilometrów od Grodziska Mazowieckiego. Po standardowej aklimatyzacji w okupowanym kraju otrzymał przydział do Okręgu Lublin AK. Był oficerem Oddziału III Sztabu, pracował w komórce odbioru zrzutów.

Po wkroczeniu Armii Czerwonej został aresztowany przez NKWD, a następnie wywieziony do sowieckiego łagru. W 1946 roku wrócił do Polski. Po powrocie pracował w śląskich kopalniach. Zmarł 29 lutego 1996 roku w Myślenicach.

Artykuł: Staże w Hiszpanii

Staże w Hiszpanii

Artykuł: Conformité Européenne

Conformité Européenne

Artykuł: Display Stream Compression

Display Stream Compression

Artykuł: High Dynamic Range

High Dynamic Range

Artykuł: PiP i podobne technologie

PiP i podobne technologie

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły