Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Percy Ludgate

wtorek,

Percy Ludgate

Irlandzki księgowy na początku XX wieku zaprojektował maszynę analityczną. Percy Ludgate urodził się 2 sierpnia 1883 roku.

Percy Ludgate w wolnym czasie hobbystycznie tworzył projekty różnych konstrukcji. Samodzielnie opracował maszynę analityczną. W osiemnastym wieku podobne urządzenie zaprojektował Charles Babbage, jednak Ludgate poznał jego osiągnięcia pod koniec prac i nie miało to wpływu na koncepcję maszyny. Koncepcja skończyła się na planach, nigdy nie powstał prototyp.

Nie zachowały się żadne dokumenty związane z projektem. Percy Ludgate zmarł w wieku 39 lat na zapalenie płuc. Nie był postacią powszechnie znaną w swoich czasach, a tym bardziej jego prace pozostawały szerzej nieznane. Napisał dwa artykuły opublikowane w czasopismach naukowych na ten temat, m.in. „Automatic Calculating Machines” z 1914 roku. Jest to jedyne pewne źródło wiedzy o pomysłach Irlandczyka.

Jego postać odkrył historyk Brian Randel, który po przeczytaniu jednego z artykułów z wielką determinacją poszukiwał jakichkolwiek dostępnych informacji o autorze. Uznał, że jedyny sposób to wykonanie telefonów do wszystkich osób o nazwisku Ludgate w Irlandii. Miał sporo szczęścia, bo trafił na bratanicę Ludgate'a. Tym sposobem zdobył jego zdjęcie i informację na temat wykonywanego zawodu.

Koncepcja maszyny analitycznej mieści się w późniejszej definicji komputera, urządzenie jest zdolne do wykonywania dowolnych ciągów instrukcji oraz operowania na danych. Idea maszyny analitycznej pomogła późniejszym twórcom opracować kalkulator a później komputer.

Trzy miesiące temu na naszej stronie…

Artykuł: Format WebM

Format WebM

Artykuł: Bolesław Feliks Stachoń

Bolesław Feliks Stachoń

Artykuł: Jan Paweł II

Jan Paweł II

Artykuł: Margaret Hamilton

Margaret Hamilton

Artykuł: Cleve Moler

Cleve Moler

Artykuł: Larry Ellison

Larry Ellison

Artykuł: Wiktor Wiącek

Wiktor Wiącek

Artykuł: Jan Rogowski

Jan Rogowski

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły