Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Władysław Reymont

poniedziałek,

Władysław Reymont

Władysław Stanisław Reymont urodził się 7 maja 1867 roku w Kobielach Wielkich niedaleko Radomska. W młodości często zmieniał zawody i miejsca zamieszkania. Był m.in. krawcem, pracownikiem kolei, wędrownym aktorem. W 1892 roku opublikował swoją pierwszą wydaną drukiem nowelę zatytułowaną „Wigilia Bożego Narodzenia”. Pod koniec 1893 roku zamieszkał w Warszawie i zajął się wyłącznie dziennikarstwem i twórczością literacką.

Jedną z najwybitniejszych powieści Reymonta jest „Ziemia obiecana”, która po raz pierwszy została opublikowana na łamach „Kuriera Warszawskiego” w latach 1897–1898. Dziełem życia pisarza okazała się powieść społeczno-obyczajowa „Chłopi” publikowana w odcinkach w latach 1902–1908 w „Tygodniku Ilustrowanym”. W 1924 roku za ten utwór Władysław Reymont wyróżniony został literacką Nagrodą Nobla. Pisarz zmarł rok później w wieku 58 lat.

Wybrane utwory Władysława Reymonta

Władysław Reymont jest uznawany za jednego z najwybitniejszych i najważniejszych pisarzy w dziejach literatury polskiej. Na naszych stronach internetowych możesz przeczytać jego najważniejsze utwory.

  • Ziemia obiecana
  • Chłopi
  • Wampir
  • Komediantka
  • Rok 1794
  • Bunt

Zobacz więcej utworów…

Zobacz więcej utworów…

Artykuł: Slackware

Slackware

Artykuł: Virtual Desktop Infrastructure

Virtual Desktop Infrastructure

Artykuł: Wirtualizacja: Overcommitment

Wirtualizacja: Overcommitment

Artykuł: Marc Andreessen

Marc Andreessen

Artykuł: Zakończenie staży

Zakończenie staży

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły