Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Charles Dickens

wtorek,

Charles Dickens

Charles Dickens (Karol Dickens) przez wielu uważany za największego powieściopisarza epoki wiktoriańskiej do dziś pozostaje jednym z najbardziej znanych i poczytnych autorów angielskich. W swoich utworach dawał wyraz wrażliwości na niesprawiedliwość, potrafił łączyć krytycyzm społeczny z sentymentalnością i komizmem oraz realistyczny i drobiazgowy opis z liryzmem.

„Aby być niepospolicie uczonym, trzeba zacząć od pospolitego uczenia się”

–– Charles Dickens

Wybrane utwory

Na naszej stronie możesz przeczytać najbardziej znane utwory Karola Dickensa.

Życiorys

Charles Dickens urodził się 7 lutego 1812 roku. Dwanaście lat później jego ojciec za długi trafił do więzienia, młody Dickens musiał opuścić szkołę i podjąć pracę w fabryce. Ciężkie warunki pracy wywarły na nim duże wrażenie, co wpłynęło później na jego twórczość. Po powrocie ojca z więzienia na pewien czas wrócił do szkoły, później podjął pracę jako urzędnik sądowy.

W 1932 roku zatrudnił się jako dziennikarz, w tym okresie powstały jego pierwsze szkice literackie. Jego debiutancką powieścią był „Klub Pickwicka” wydany w odcinkach w latach 1836–1837. Wielki sukces tego utworu spowodował, że Dickens skoncentrował się na twórczości literackiej. Kolejne popularne jego dzieła to „Oliwer Twist”, „David Coperfield” i „Wielkie nadzieje”. Powieści Karola Dickensa doczekały się wielu adaptacji filmowych, realizowany także w czasach nam współczesnych. Najbardziej znanym utworem Dickensa jest „Opowieść wigilijna” – znane chyba każdemu opowiadanie nawiązujące do Wigilii Bożego Narodzenia, które ukazało się po raz pierwszy 19 grudnia 1843 roku.

Karol Dickens zmarł 9 czerwca 1870 roku.

Charles Dickens

Artykuł: Marc Andreessen

Marc Andreessen

Artykuł: Zakończenie staży

Zakończenie staży

Artykuł: Brendan Eich

Brendan Eich

Artykuł: Nvidia GeForce 200

Nvidia GeForce 200

Artykuł: Pierwszy dzień w Splicie

Pierwszy dzień w Splicie

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły