Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Joseph Conrad-Korzeniowski

sobota,

Joseph Conrad-Korzeniowski

Dzisiaj przypada rocznica urodzin angielskiego pisarza i publicysty polskiego pochodzenia Josepha Conrada-Korzeniowskiego.

Joseph Conrad urodził się jako Józef Teodor Konrad Korzeniowski herbu Nałęcz 3 grudnia 1857 roku w Berdyczowie. Był synem polskiego działacza niepodległościowego i społecznego Apollona Korzeniowskiego, którego rodzina została pozbawiona ziemi po powstaniu listopadowym. W 1861 roku za działalność przeciw caratowi rodzice przyszłego pisarza zostali zesłani w głąb Rosji. Wychowaniem Korzeniowskiego zajęła się rodzina.

W 1874 roku siedemnastoletni Korzeniowski opuścił kraj i w Marsylii podjął pracę jako marynarz. Po jakimś czasie pojawiły się problemy związane z obywatelstwem Korzeniowskiego – jako poddany cara podlegał obowiązkowi służby wojskowej w rosyjskiej armii i nie mógł pracować we francuskiej flocie bez pozwolenia od carskich władz. Korzeniowski pozbawiony pracy wpadł w problemy finansowe i usiłował popełnić samobójstwo. Jego długi spłacił brat matki – Tadeusz Bobrowski.

W połowie 1878 roku Korzeniowski trafił do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął służbę w marynarce handlowej. Dopiero wtedy zaczął poznawać język, w którym pisał później książki. Kariera polskiego emigranta w brytyjskiej marynarce była niezwykła i zakończyła się uzyskaniem stopnia kapitana. W 1886 roku Korzeniowski otrzymał obywatelstwo brytyjskie. W 1894 roku Korzeniowski zakończył pracę marynarza i poświęcił się pisarstwu. Zmarł 3 sierpnia 1924 roku.

Twórczość Josepha Conrada-Korzeniowskiego

Powieści

Eseje i wspomnienia

Nowele i opowiadania

Artykuł: Slackware

Slackware

Artykuł: Virtual Desktop Infrastructure

Virtual Desktop Infrastructure

Artykuł: Wirtualizacja: Overcommitment

Wirtualizacja: Overcommitment

Artykuł: Marc Andreessen

Marc Andreessen

Artykuł: Zakończenie staży

Zakończenie staży

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły