Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Inkscape: Emotikon

piątek,

Inkscape: Emotikon

Tworzenie prostych kształtów pozwala nabrać biegłości w obsłudze programu.

Wybierz z lewej strony narzędzie oznaczone kołem lub wciśnij klawisz F5. Wciskając lewy przycisk myszy (LPM) i przeciągając myszą po wirtualnym płótnie, możesz narysować koło. Łatwiej będzie stworzyć idealne koło, jeśli będziesz jednocześnie trzymać wciśnięte klawisze Ctrl i Shift. Efekt powinien mniej więcej być taki jak poniżej. Jeśli wciśniesz spację, zmienisz narzędzie na „Wskaźnik”. Kliknij koło, aby je zaznaczyć. Naciśnij klawisze Shift+Ctrl+F, aby wywołać okno „Wypełnienie i kontur”. (0)

(0) Inny sposób: menu → obiekt → wypełnienie i kontur.

W otwartym oknie możesz zmienić kolor wypełnienia i kontur, tak aby uzyskać efekt, jak poniżej. Zaznacz koło i wciśnij Ctrl+D lub kliknij je prawym klawiszem myszy i wybierz pozycję „powiel”. Powstała kopia koła, złap je wskaźnikiem i przesuń na bok.

Wybierz z lewej strony narzędzie oznaczone kwadratem lub wciśnij klawisz F4. Podobnie jak wcześniej koło narysuj prostokąt. Wskaźnikiem (wciśnij spację) ustaw go tak jak poniżej. Zaznacz obie figury. Jeden ze sposobów zaznaczania obiektów to klikanie ich ze wciśniętym klawiszem Shift. Po zaznaczeniu wybierz w menu – obiekt → przytnij → ustaw.

Powinien powstać kształt podobny do ust emotikona. Ustaw go jak poniżej. Uśmiech jest trochę za szeroki.

Kliknij kształt i złap za uchwyt (kliknij myszą ten jak zielony powyżej i trzymaj wciśnięty lewy przycisk). Przesuwając mysz w prawo, otrzymasz efekt jak poniżej.

Wyrównywanie obiektów Inkscape jest proste. Zaznacz obydwa i wybierz narzędzie wyrównywania wskazane strzałką poniżej lub wciśnij skrót Shift+Ctrl+A. (1)

(1) Inny sposób: menu → obiekt → wyrównaj i rozmieść.

Poniższy rysunek raczej tłumaczy wszystko.

Po poprzednich operacjach nie powinno być problemu z narysowaniem małego czarnego koła, powieleniem go i ustawieniem tak powstałych oczu emotikona.

Zaznacz obydwa czarne koła jak powyżej i wyrównaj w poziomie. Podpowiedź jest niżej.

Nie usuwaj zaznaczenia. Trzeba zgrupować dwa czarne koła. Po zgrupowaniu będą zachowywać się jak jeden obiekt. Do grupowania służy skrót Ctrl+G. Grupowane obiekty muszą być zaznaczone. (2)

(2) Inny sposób: menu → obiekt → grupuj.

Po zgrupowaniu zaznacz wszystko (możesz użyć skrótu Ctrl+A). Wyrównaj obiekty w pionie. Efekt powinien wyjść tak jak poniżej.

Powstałą grafikę można jeszcze nieco zmodyfikować według uznania. Nie jest to szczególnie trudne. Żółty emotikon z ilustracji do tego artykułu powstał podczas przygotowywania tego ćwiczenia.

Artykuł: Pierwszy dzień w Splicie

Pierwszy dzień w Splicie

Artykuł: OpenSolaris

OpenSolaris

Artykuł: Bob Frankston

Bob Frankston

Artykuł: Staże w Chorwacji

Staże w Chorwacji

Artykuł: 3Com

3Com

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły