Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Fiodor Dostojewski

środa,

Fiodor Dostojewski

Fiodor Dostojewski jest uważany za jednego z najbardziej wpływowych powieściopisarzy światowej literatury.

„Prawdziwa sztuka jest zawsze współczesna”

–– Fiodor Dostojewski

Wybrane utwory

Na naszej stronie internetowej możesz przeczytać utwory Fiodora Dostojewskiego, „Zbrodnia i kara” oraz „Bracia Karmazow” zaliczane są do jego najwybitniejszych dzieł.

  • Zbrodnia i kara
  • Bracia Karamazow
  • Wspomnienia z martwego domu

Życiorys

Fiodor Dostojewski urodził się 11 listopada 1821 roku w Moskwie. Ukończył Wojskową Szkołę Inżynieryjną, jednak nie interesowała go kariera oficera w armii carskiej. Zajął się literaturą, początkowo zarabiał na życie przekładem sztuk Balzaka. W 1844 roku zaczął pisać własne utwory, jego debiutem była entuzjastycznie przyjęta przez krytykę powieść „Biedni ludzie”. Zafascynowany irracjonalnymi pierwiastkami natury ludzkiej oraz wszechobecną walką dobra ze złem w kolejnych utworach oddalił się od dominujących ówcześnie trendów literatury rosyjskiej.

Należał do tzw. Koła Pietraszewskiego, grupa ta krytykowała carską władzę i zacofanie Rosji. W 1949 roku organizacja została rozbita przez tajną policję, Dostojewski trafił aresztu, a następnie został skazany na śmierć. W ostatniej chwili wyrok zamieniono na zesłanie. Po czterech latach katorżniczej pracy przymusowo wcielono go jako szeregowca do wojska. Po sześciu latach służby został zwolniony z zesłania.

Pobyt na zasłaniu i przeżycia z tym związane wywarły wielki wpływ na jego twórczość. Wspomnienia z czterech lat katorgi zawarł w utworze „Wspomnienia z martwego domu”. Najbardziej znaną powieścią Dostojewskiego jest „Zbrodnia i kara” wydana w 1867 roku. Wśród jego utworów za szczególnie ważne uważa się także powieści „Idiota” (1868-1869), „Biesy” (1871-1872), „Młodzik” (1875), oraz „Bracia Karamazow” (1879-1880). Fiodor Dostojewski zmarł 9 lutego 1881 roku.

Fiodor Dostojewski

Artykuł: Marc Andreessen

Marc Andreessen

Artykuł: Zakończenie staży

Zakończenie staży

Artykuł: Brendan Eich

Brendan Eich

Artykuł: Nvidia GeForce 200

Nvidia GeForce 200

Artykuł: Pierwszy dzień w Splicie

Pierwszy dzień w Splicie

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły