Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego

poniedziałek,

Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego

W nocy z 31 października na 1 listopada 1918 roku Polacy bezkrwawo rozbroili austriackich żołnierzy w Cieszynie. Tym samym władzę na terenie Śląska Cieszyńskiego przejęła Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego.

Odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku było następstwem długiego ciągu wydarzeń. Wobec rysującej się wyraźnie klęski militarnej państw centralnych wzmogła się aktywność polskich ugrupowań, które dążyły do przejęcia władzy z rąk zaborców. Pierwszym formalnym rządem na ziemiach Rzeczypospolitej w procesie odradzania się państwa polskiego była Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego (RNKC), która powstała 19 października 1918 roku w Cieszynie.

Głównym celem RNKC było przejęcie władzy na terytorium Śląska Cieszyńskiego i włączenie tego regionu w granice przyszłego państwa polskiego. Inicjatorem powstanie Rady był Józef Kiedroń – działacz ruchu narodowego i oświatowego na Śląsku Cieszyńskim. Przewodniczącym RNKC został ksiądz Józef Londzin, późniejszy burmistrz Cieszyna.

W nocy z 31 października na 1 listopada 1918 roku polscy żołnierze służący w cieszyńskim garnizonie armii austriackiej bezkrwawo rozbroili Austriaków. Tym samym Rada przejęła władzę na terenie Śląska Cieszyńskiego. Jednocześnie zlikwidowano austriacką administrację.

Terytorium Śląska Cieszyńskiego było przedmiotem sporu z Czechami. Okazało się, że podział regionu na drodze pokojowej nie jest możliwy i w 1919 roku wybuchła wojna polsko-czechosłowacka. W 1920 roku podczas ofensywy bolszewickiej na Warszawę Polacy zgodzili się na niekorzystny dla siebie podział dokonany przez przedstawicieli Ententy. Nie zakończyło to konfliktu, w 1938 roku Wojsko Polskie wkroczyło na Zaolzie (część Śląska Cieszyńskiego).

28 lipca 1920 roku Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego oddała władzę administracji RP i zakończyła działalność.

Artykuł: Staże w Hiszpanii

Staże w Hiszpanii

Artykuł: Conformité Européenne

Conformité Européenne

Artykuł: Display Stream Compression

Display Stream Compression

Artykuł: High Dynamic Range

High Dynamic Range

Artykuł: PiP i podobne technologie

PiP i podobne technologie

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły