Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Bolesław Klecha

sobota,

Bolesław Klecha

Bolesław Klecha urodził się 10 września 1917 roku w Warznie niedaleko Sopotu. Po kilku latach jego rodzina zamieszkałą w Wejherowie. W 1934 roku odbył kurs szybowcowy organizowany w Ustrzykach Dolnych. Dwa lata później zdał egzamin dojrzałości i rozpoczął służbę wojskową w bydgoskim 62. Pułku Piechoty. W 1938 roku wstąpił do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, gdzie w 1939 roku uzyskał specjalizację pilota liniowego.

Po wybuchu drugiej wojny światowej wraz z rezerwową eskadrą szkolną trafił na polowe lotnisko Żyrzyn. Po agresji ZSRR na Polskę jego jednostka otrzymała rozkaz ewakuacji do Rumunii. Przez Bejrut zdołał przedostać się do Francji. W listopadzie 1939 roku został oddelegowany do Wielkiej Brytanii, gdzie przeszedł szkolenie na samolotach brytyjskich.

Służył jako pilot w 300. Dywizjonie Bombowym „Ziemi Mazowieckiej”. Uczestniczył w wielu bombardowaniach obiektów na terenie okupowane Europy i Trzeciej Rzeszy. 25 czerwca 1941 roku brał udział w bombardowaniu Hamburga, podczas nalotu artyleria przeciwlotnicza uszkodziła jeden z silników jego samolotu. Był zmuszony do wodowania na morzu, manewr zakończył się powodzeniem, a załogę bombowca wyłowił angielski poławiacz min. Po odbyciu tury lotów bojowych zajmował się szkoleniem nowych załóg. Po dołączeniu Stanów Zjednoczonych do wojny latał w 43. Grupie Transportowej, sprowadzał amerykańskie samoloty do Europy.

Po zakończeniu wojny krótko służył w lotnictwie brytyjskim. Latem 1948 roku zakończył służbę wojskową. Spędził w powietrzu łącznie trzy tysiące godzin, za zasługi był wielokrotnie odznaczany, otrzymał m.in. Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyż Walecznych, Medal Lotniczy. Od 1945 roku był w związku małżeńskim z Brytyjką, nie zdecydował się na powrót do kraju, do końca życia mieszkał w Wielkiej Brytanii. Aktywnie działał w środowiskach polonijnych i kombatanckich. Zmarł 14 maja 2014 roku w Macclesfield.

Artykuł: DRAM Speculative Leadoff

DRAM Speculative Leadoff

Artykuł: Burst Mode DMA

Burst Mode DMA

Artykuł: Tryby DMA

Tryby DMA

Artykuł: DMA w kontekście historycznym

DMA w kontekście historycznym

Artykuł: Bezpośredni dostęp do pamięci

Bezpośredni dostęp do pamięci

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły