Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

GIMP: Zagubione okna narzędziowe

poniedziałek,

GIMP: Zagubione okna narzędziowe

Edytor GIMP pozwala na konfigurację ustawień w bardzo szerokim zakresie, niestety zdarza się, że użytkownik niechcący pousuwa doki z narzędziami. Problem ten występował zwłaszcza w starszych edycjach programu, w których jedynym dostępnym ustawieniem widoku było kilka odrębnych okien, ale nawet w najnowszej wersji „da się” ukryć podstawowe narzędzia.

W menu „Okna” znajduje się pozycja „Ostatnio zamknięte doki”, która może okazać się pomocna. Można także wyłączyć „Tryb jednego okna” i powrócić do ustawień okien znanych ze starszych wersji edytora. Inne opcje z menu „Okna” pozwalają ustawić program według własnych preferencji, w tym artykule nie będziemy ich omawiali.

Poniższy zrzut ekranu w prezentuje widok edytora sytuacji, kiedy wyłączono „Tryb jednego okna”. Pojawiły się dwa dodatkowe okna, „Przybornik” oraz okno warstw.

Powracając do głównego tematu artykułu… Na poniższym zrzucie ekranu widoczny jest program GIMP po przeprowadzeniu „konfiguracji”. Co zrobić, żeby nie było konieczności reinstalacji? Odpowiedź jest bardzo prosta.

W menu „Edycja” można wybrać opcję „Preferencje” i przywrócić widok do domyślnych ustawień. Wszystko widać na poniższej grafice. Tekst na przycisku (3) jest nieco mylący, chodzi o „przywróć domyślne pozycje okien”. Zgodnie z komunikatem, który zostanie wyświetlony po kliknięciu przycisku, program należy uruchomić ponownie. Po tej operacji doki wrócą na swoje miejsce.

Artykuł: SVG: Piłka do piłki nożnej

SVG: Piłka do piłki nożnej

Artykuł: SVG: Ikona debuggera

SVG: Ikona debuggera

Artykuł: Grace Hopper

Grace Hopper

Artykuł: The Mother of All Demos

The Mother of All Demos

Artykuł: Drugie okna z Microsoftu

Drugie okna z Microsoftu

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły