Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Popularność przeglądarek internetowych

czwartek,

Popularność przeglądarek internetowych

Z zestawień opublikowanych przez serwis statcounter.com wynika, że najpopularniejszą przeglądarką internetową na świecie bezapelacyjnie jest Google Chrome. Drugie miejsce w rankingu zajmuje Safari z firmy Apple. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ te dwa programy instalowane są domyślnie na najpopularniejszych urządzeniach mobilnych.

Obecna w rankingu przeglądarka Samsung Internet to aplikacja opracowana przez Samsung Electronics. Powstała ona na bazie projektu Chromium, tego samego, który posłużył firmie Google do opracowania Chrome. Rozszerzenia opracowane przez firmę Samsung dotyczą przede wszystkim obsługi rozwiązań sprzętowych stosowanych w urządzeniach mobilnych tego przedsiębiorstwa. Z kodu udostępnionego przez projekt Chromium obecnie korzystają także twórcy przeglądarek Opera oraz Microsoft Edge.

UC Browser to przeglądarka internetowa stworzona przez chińską firmę UCWeb, będącą własnością Alibaba Group. Główną bazą jej użytkowników są posiadacze produkowanych w Chinach smartfonów z Androidem na pokładzie. Dostępne są wersje tej przeglądarki dla innych systemów: BlackBerry, iOS, Symbian, Windows i Windows Phone.

Największym przegranym ostatnich kilkunastu lat w rywalizacji przeglądarek internetowych jest firma Microsoft, która zdecydowanie spadła z pozycji absolutnego lidera osiągniętej pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. W kolejnych latach statystyki wykazują systematyczny spadek popularności przeglądarki Internet Explorer, jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych wszystkie wersje tego programu stanowiły łącznie ponad dziewięćdziesiąt procent udziałów w rynku.

Dane w poniższym zestawieniu dotyczą października 2020 roku.

Ranking przeglądarek

PrzeglądarkaUdział w rynku (%)
Chrome66,37%
Safari17,09%
Firefox3,96%
Samsung Internet3,16%
Edge2,82%
Opera2,06%
UC Browser1,19%
IE1,06%
Pozostałe2,29%

Źródło danych: statcounter.com

Artykuł: Funkcjonowanie jednostek oświaty

Funkcjonowanie jednostek oświaty

Artykuł: Kontrola poprawności danych

Kontrola poprawności danych

Artykuł: Usprawnienie obsługi danych z formularza

Usprawnienie obsługi danych z formularza

Artykuł: PHP: Tablice wielowymiarowe

PHP: Tablice wielowymiarowe

Artykuł: Raspberry Pi

Raspberry Pi

Artykuł: Wacław Iwaszkiewicz

Wacław Iwaszkiewicz

Nasze technikum

Szkoły dla dorosłych

Pełna oferta edukacyjna