Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Dzień programisty w naszej szkole

poniedziałek,

Dzień programisty w naszej szkole

W bieżącym roku to święto programistów wypadło nietypowo 12 września, ponieważ 2020 jest rokiem przestępnym. W naszym technikum sobota jest dniem wolnym od zajęć szkolnych, dlatego uczciliśmy ten dzień 14 września.

Nasi informatycy z pierwszej klasy uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych specjalnie z okazji Dnia Programisty. Ten rocznik naukę programowania zacznie za rok, na przedmiotach związanych z kwalifikacją INF.03. Uczniowie poznali najpopularniejsze języki programowania, dowiedzieli się m.in., jak na informatykę wpłynął opracowany w latach 1969‑1973 język C, który stał się dominującym językiem programowania systemów operacyjnych i fundamentem takich języków jak C++ czy Objective C, a także był inspiracją dla twórców wielu innych języków programowania. Wiedza o tym, którego języka programowania warto się uczyć, znacznie zwiększa szanse programisty na rynku pracy. Na zajęciach można było poznać wiele ciekawostek związanych z programowaniem. Na końcu warsztatów uczniowie pierwszej klasy mieli szansę napisać swój pierwszy program w języku JavaScript.

Informatycy z drugiej klasy obchodzili Dzień Programisty inaczej, rozegrano klasowe mistrzostwa w arytmetyce binarnej. Już od kilku lat uczniowie w naszej placówce rywalizują w tej nietypowej dyscyplinie. Konkurs polega na wykonywaniu dodawania liczb w postaci binarnej. Zwycięża uczestnik, który wykona prawidłowo najwięcej działań w czasie 1111002 sekund (czyli minuty). Jedno prawidłowo wykonane działanie to jeden punkt. Wyniki osiągnięte w klasie 2TI pozwalają sądzić, że niektórzy jej uczniowie ponownie na poważnie włączą się do rywalizacji na poziomie konkursu szkolnego. W zeszłym roku ich zespół w składzie Robert Romański, Dawid Luszowski oraz Weronika Szulc zdobył w ogólnoszkolnej rywalizacji drugie miejsce, a Robert Romański był drugi indywidualnie. Przypominamy, że aktualny rekord CKZiU to 30 punktów Łukasza Cichego z obecnej trzeciej klasy.

Mistrzostwa w arytmetyce binarnej w klasie 2TI

Mistrz klasy 2TI Luszowski Dawidwynik: 27 punktów

Drugie miejsce Romański Robertwynik: 25 punktów

Trzecie miejsce Szulc Weronikawynik: 16 punktów

Dzień Programisty

Święto programistów w na całym świecie jest obchodzone w 256. dniu roku. Wyjątkowość liczby 256 potwierdzają kolejne fakty. Jest to maksymalna liczba kolorów obrazu cyfrowego w formacie GIF. Rozszerzony standard ASCII zawiera 256 znaków. Oktet w adresie IP może przyjąć jedną z 256 wartości. W 24-bitowym zapisie barw RGB kolor jest zapisany za pomocą trzech liczb, które przyjmują jedną z 256 dostępnych wartości. Przykładów jest jeszcze wiele. W Rosji Dzień Programisty jest oficjalnym świętem państwowym.

Artykuł: Konkurs na kartkę świąteczno‑noworoczną

Konkurs na kartkę świąteczno‑noworoczną

Artykuł: Józef Piłsudski

Józef Piłsudski

Artykuł: JavaScript

JavaScript

Artykuł: Barbórka

Barbórka

Artykuł: World AIDS Day

World AIDS Day

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły