Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Dzień programisty w naszej szkole

poniedziałek,

Dzień programisty w naszej szkole

W bieżącym roku to święto programistów wypadło nietypowo 12 września, ponieważ 2020 jest rokiem przestępnym. W naszym technikum sobota jest dniem wolnym od zajęć szkolnych, dlatego uczciliśmy ten dzień 14 września.

Nasi informatycy z pierwszej klasy uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych specjalnie z okazji Dnia Programisty. Ten rocznik naukę programowania zacznie za rok, na przedmiotach związanych z kwalifikacją INF.03. Uczniowie poznali najpopularniejsze języki programowania, dowiedzieli się m.in., jak na informatykę wpłynął opracowany w latach 1969‑1973 język C, który stał się dominującym językiem programowania systemów operacyjnych i fundamentem takich języków jak C++ czy Objective C, a także był inspiracją dla twórców wielu innych języków programowania. Wiedza o tym, którego języka programowania warto się uczyć, znacznie zwiększa szanse programisty na rynku pracy. Na zajęciach można było poznać wiele ciekawostek związanych z programowaniem. Na końcu warsztatów uczniowie pierwszej klasy mieli szansę napisać swój pierwszy program w języku JavaScript.

Informatycy z drugiej klasy obchodzili Dzień Programisty inaczej, rozegrano klasowe mistrzostwa w arytmetyce binarnej. Już od kilku lat uczniowie w naszej placówce rywalizują w tej nietypowej dyscyplinie. Konkurs polega na wykonywaniu dodawania liczb w postaci binarnej. Zwycięża uczestnik, który wykona prawidłowo najwięcej działań w czasie 1111002 sekund (czyli minuty). Jedno prawidłowo wykonane działanie to jeden punkt. Wyniki osiągnięte w klasie 2TI pozwalają sądzić, że niektórzy jej uczniowie ponownie na poważnie włączą się do rywalizacji na poziomie konkursu szkolnego. W zeszłym roku ich zespół w składzie Robert Romański, Dawid Luszowski oraz Weronika Szulc zdobył w ogólnoszkolnej rywalizacji drugie miejsce, a Robert Romański był drugi indywidualnie. Przypominamy, że aktualny rekord CKZiU to 30 punktów Łukasza Cichego z obecnej trzeciej klasy.

Mistrzostwa w arytmetyce binarnej w klasie 2TI

Mistrz klasy 2TI Luszowski Dawidwynik: 27 punktów

Drugie miejsce Romański Robertwynik: 25 punktów

Trzecie miejsce Szulc Weronikawynik: 16 punktów

Dzień Programisty

Święto programistów w na całym świecie jest obchodzone w 256. dniu roku. Wyjątkowość liczby 256 potwierdzają kolejne fakty. Jest to maksymalna liczba kolorów obrazu cyfrowego w formacie GIF. Rozszerzony standard ASCII zawiera 256 znaków. Oktet w adresie IP może przyjąć jedną z 256 wartości. W 24-bitowym zapisie barw RGB kolor jest zapisany za pomocą trzech liczb, które przyjmują jedną z 256 dostępnych wartości. Przykładów jest jeszcze wiele. W Rosji Dzień Programisty jest oficjalnym świętem państwowym.

Rok temu na naszej stronie…

Dzień programisty w naszej szkole

Stanisław Thiel

Operacja lotnicza „Oxygen 8”

Operacja lotnicza „Oxygen 8”

Operacja lotnicza „Poldek 1”

Operacja lotnicza „Poldek 1”

Slax

Slax

Operacja lotnicza „Wacek 1”

Operacja lotnicza „Wacek 1”

21 postulatów MKS

21 postulatów MKS

Dzień Papieża Jana Pawła II

Dzień Papieża Jana Pawła II

Nasze technikum

Szkoły dla dorosłych

Pełna oferta edukacyjna