Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

poniedziałek,

Wycieczka do Bawarii

Już po raz piąty młodzież z naszej szkoły ma okazję poznać piękno Bawarii. Jest to możliwe dzięki bawarskiemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Rodziny oraz uprzejmości Państwa Bold Wilchema i Pii. Wyjazd nastąpił w czwartek 6 czerwca. Po przyjeździe do Bawarii uczestników wycieczki zakwaterowano w miasteczku Donauwörth. Następnego dnia młodzież z naszej szkoły poznała atrakcje turystyczne Ellingen i Ansbach.

Donauwörth to miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia, przy ujściu rzeki Wörnitz do Dunaju. Liczy ponad osiemnaście tysięcy mieszkańców. Miejscowość uniknęła zniszczeń podczas drugiej wojny światowej, co za tym idzie, w dobrym stanie przetrwało wiele zabytków, m.in. pałac Fuggerhaus, brama Rieder Tor, ratusz miejski, kolorowe kamieniczki na Reichstrasse, kościół w stylu gotyckim Liebfrauenmünster, kompleks kościelno-klasztorny Wallfahrtskirche Heilig-Kreuz. Miasto na trwałe zapisało się w historii Europy za sprawą wydarzeń w 1607 roku, kiedy w święto Bożego Ciała protestanci napadli na katolików biorących udział w procesji. Krótko po tym powstała Unia Protestancka – jedna ze stron w nadchodzącej wojnie trzydziestoletniej. Współcześnie miasto jest znane dzięki zakładom lotniczym Airbus Helicopters.

Ellingen to miasto w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia. Mieszka tutaj prawie cztery tysiące ludzi. Mimo że miejscowość nie miała znaczenia militarnego, w 1945 roku została zbombardowana przez lotnictwo amerykańskie. Pierwsza wzmianka o Ellingen pochodzi z 899 roku. Miasto w latach 1216–1806 było stolicą frankońskiego oddziału zakonu krzyżackiego. Główna atrakcja turystyczna to zamek Residenz Ellingen.

Ansbach to miasto na prawach powiatu w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Środkowa Frankonia oraz regionu Westmittelfranken. Według danych z 2013 roku liczy 40 tysięcy mieszkańców. Do XVIII wieku miasto nosiło nazwę Onolzbach. Od 1331 miasto znajdowało się pod panowaniem Hohenzollernów frankońskich, którzy w 1415 r. zostali także margrabiami i elektorami Brandenburgii. 17 maja 1490 w Ansbach urodził się Albrecht Hohenzollern, wielki mistrz zakonu krzyżackiego oraz pierwszy książę pruski. W mieście jest wiele zabytków: pałac margrabiów z ogrodem i oranżerią, kościół św. Gumberta, kościół św. Jana, Gimnazjum Carolinum, synagoga, wieża Bismarcka.

Artykuł: Staże w Hiszpanii

Staże w Hiszpanii

Artykuł: Conformité Européenne

Conformité Européenne

Artykuł: Display Stream Compression

Display Stream Compression

Artykuł: High Dynamic Range

High Dynamic Range

Artykuł: PiP i podobne technologie

PiP i podobne technologie

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły