Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

poniedziałek,

Wycieczka do Bawarii

Już po raz piąty młodzież z naszej szkoły ma okazję poznać piękno Bawarii. Jest to możliwe dzięki bawarskiemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Rodziny oraz uprzejmości Państwa Bold Wilchema i Pii. Wyjazd nastąpił w czwartek 6 czerwca. Po przyjeździe do Bawarii uczestników wycieczki zakwaterowano w miasteczku Donauwörth. Następnego dnia młodzież z naszej szkoły poznała atrakcje turystyczne Ellingen i Ansbach.

Donauwörth to miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia, przy ujściu rzeki Wörnitz do Dunaju. Liczy ponad osiemnaście tysięcy mieszkańców. Miejscowość uniknęła zniszczeń podczas drugiej wojny światowej, co za tym idzie, w dobrym stanie przetrwało wiele zabytków, m.in. pałac Fuggerhaus, brama Rieder Tor, ratusz miejski, kolorowe kamieniczki na Reichstrasse, kościół w stylu gotyckim Liebfrauenmünster, kompleks kościelno-klasztorny Wallfahrtskirche Heilig-Kreuz. Miasto na trwałe zapisało się w historii Europy za sprawą wydarzeń w 1607 roku, kiedy w święto Bożego Ciała protestanci napadli na katolików biorących udział w procesji. Krótko po tym powstała Unia Protestancka – jedna ze stron w nadchodzącej wojnie trzydziestoletniej. Współcześnie miasto jest znane dzięki zakładom lotniczym Airbus Helicopters.

Ellingen to miasto w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia. Mieszka tutaj prawie cztery tysiące ludzi. Mimo że miejscowość nie miała znaczenia militarnego, w 1945 roku została zbombardowana przez lotnictwo amerykańskie. Pierwsza wzmianka o Ellingen pochodzi z 899 roku. Miasto w latach 1216–1806 było stolicą frankońskiego oddziału zakonu krzyżackiego. Główna atrakcja turystyczna to zamek Residenz Ellingen.

Ansbach to miasto na prawach powiatu w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Środkowa Frankonia oraz regionu Westmittelfranken. Według danych z 2013 roku liczy 40 tysięcy mieszkańców. Do XVIII wieku miasto nosiło nazwę Onolzbach. Od 1331 miasto znajdowało się pod panowaniem Hohenzollernów frankońskich, którzy w 1415 r. zostali także margrabiami i elektorami Brandenburgii. 17 maja 1490 w Ansbach urodził się Albrecht Hohenzollern, wielki mistrz zakonu krzyżackiego oraz pierwszy książę pruski. W mieście jest wiele zabytków: pałac margrabiów z ogrodem i oranżerią, kościół św. Gumberta, kościół św. Jana, Gimnazjum Carolinum, synagoga, wieża Bismarcka.

Zmiana punktora listy

Zmiana punktora listy

Lista jako menu strony internetowej

Lista jako menu strony internetowej

Zagnieżdżanie list

Zagnieżdżanie list

Pomoc systemowa, część 2 (info)

Pomoc systemowa, część 2 (info)

Pomoc systemowa, część 1 (manual)

Pomoc systemowa, część 1 (manual)

Generator liczb pseudolosowych

Generator liczb pseudolosowych

Nasze technikum

Szkoły dla dorosłych

Pełna oferta edukacyjna