Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Szkolenie z programowania sterowników logicznych

czwartek,

Szkolenie z programowania sterowników logicznych

W dniach 12–15 listopada dwóch naszych nauczycieli odbyło kolejne szkolenie w ramach projektu „Czas Na Ciebie”. Do Gliwic udali się Adam Rakowski i Andrzej Stankiewicz, a była to już ich trzecia wizyta w tym mieście w bieżącym roku szkolnym. Celem realizowanego w naszej szkole projektu „Czas na Ciebie” jest utworzenie innowacyjnej pracowni CNC.

Szkolenie „Programowanie sterowników logicznych Siemens Simatic S7-1500” było związane z automatycznym sterowaniem urządzeń za pomocą sterowników logicznych. Zajęcia odbywały się w dobrze znanym niektórym naszym nauczycielom budynku Technoparku Gliwice na terenie Politechniki Śląskiej, w Laboratorium Sterowników Logicznych Centrum Szkoleń Inżynierskich organizatora szkolenia, firmy EMT-Systems sp. z o.o. Program szkolenia przewidywał trzydzieści pięć godzin zajęć realizowanych w ciągu czterech dni. Jego uczestnicy, z wyjątkiem naszych nauczycieli, rekrutowali się ze śląskich zakładów przemysłowych.

Pierwszy dzień szkolenia upłynął na zapoznaniu się se sterownikiem Siemens Simatic S7-1500, oprogramowaniem TIA Portal, podstawami stosowanych w przemyśle sieci Profibus i Profinet, metodami nawiązywania komunikacji między sterownikiem a komputerem, podstawami programowania sterowników logicznych.

W ciągu kolejnych dwóch dni uczestnicy zajęć programowali sterowniki w graficznych językach programowania LAD i FBD. Język LAD (Ladder Diagram) jest uważany za dość łatwy w użytku i wykorzystuje schematy drabinkowy wykorzystujące symbole bazujące na układach logiki stykowej. Język FCB (Function Block Diagram) kojarzy się z układami bramek logicznych. Programowanie w FCB polega na tworzeniu schematów bloków funkcyjnych, gdzie występujące elementy są reprezentowane w postaci bloków realizujących odpowiednie funkcje. Dodatkowo w trzecim dniu szkolenia znalazł się czas na poznanie metod programowania paneli operatorskich HMI i wykonanie ćwiczeń związanych z kopiami zapasowymi oprogramowania sterownika. W ostatnim dniu uczestnicy szkolenia programowali w zbliżonym do asemblera języku STL (Structured Control Language).

Tym razem szkolenie nie kończyło się żadnym egzaminem. Już drugiego grudnia nasi nauczyciele ponownie wybierają się na tydzień do Gliwic, na szkolenie „Projektowanie procesów wytwórzych – Programista CAM”.

Artykuł: Staże zawodowe techników informatyków

Staże zawodowe techników informatyków

Artykuł: Studniówka

Studniówka

Artykuł: Staże zawodowe mechaników pojazdów samochodowych

Staże zawodowe mechaników pojazdów samochodowych

Artykuł: Packard Bell

Packard Bell

Artykuł: Guido van Rossum – twórca języka Python

Guido van Rossum – twórca języka Python

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły