niedziela,
Curt Herzstark
27 października 1988 roku zmarł austriacki inżynier, który jako więzień KL Buchenwald stworzył projekt małego mechanicznego kalkulatora.
Curt Herzstark urodził się 26 lipca 1902 roku w Wiedniu. Jako więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Buchenwald stworzył projekt małego mechanicznego kalkulatora. Austriacki inżynier przeżył wojnę i po wyzwoleniu w ciągu dwóch miesięcy zbudował trzy prototypy urządzenia. Niestety, wydawało się, że w zniszczonej wojną Europie nie ma zainteresowania nowym produktem.
„Chciałbym mieć maszynę, która zmieści się w mojej kieszeni i umie liczyć. Jestem majstrem budowlanym. Jestem architektem. Jestem celnikiem. Muszę być w stanie to podnieść. Nie mogę iść 10 kilometrów, by użyć kalkulatora w biurze”
–– Curt Herzstark.
Herzstark znalazł inwestorów w Liechtensteinie. Wtedy był to głównie rolniczy kraj, a najbardziej rozwiniętą gałęzią przemysłu była produkcja sztucznych zębów. Książę Liechtensteinu Franciszek Józef II chciał rozwinąć gospodarczo swój kraj. Powstała nowa firma Mauren „Contina” AG, a Herzstark otrzymał w niej część udziałów. Od jego imienia kalkulator otrzymał nazwę „Curta”. Produkcja ruszyła w 1948 roku.
Kalkulatory „Curta” były najlepszymi podręcznymi kalkulatorami do czasu pojawienia się ich elektronicznych odpowiedników w latach siedemdziesiątych. Były popularne zwłaszcza wśród geodetów i inżynierów.
Curt Herzstark przyszedł na świat w Wiedniu jako syn niepraktykującego Żyda i katoliczki. Jego rodzina posiadała przedsiębiorstwo produkujące mechaniczne maszyny liczące. Prace nad własnym urządzeniem Herzstark rozpoczął jeszcze przed wojną, jednak po niemieckiej aneksji Austrii rodzinna firma zmieniła profil produkcji i wykonywała urządzenia pomiarowe do czołgów. W 1943 roku kilka osób z fabryki Herzstarka zostało aresztowanych za rozpowszechnianie ulotek z informacjami pozyskiwanymi z angielskich audycji radiowych. Curt Herzstark w sprawie swoich pracowników interweniował na gestapo, jednak z uwagi na jego pochodzenie uznano to za bezczelność. W konsekwencji trafił do obozu koncentracyjnego KL Buchenwald.
Nie był przeciętnym więźniem. Jego duża wiedza techniczna spowodowała, że na kierowniczym stanowisku zajmował się tworzeniem części precyzyjnych do rakiet V2. Jego pozycja jeszcze wzrosła, kiedy został rozpoznany przez renomowanego producenta broni Fritza Walthera, który kiedyś konkurował z firmą Herzstarka. Naziści poinformowani o przedwojennych projektach inżyniera zlecili mu wykonanie małej maszyny liczącej, która miała być prezentem dla Hitlera, wręczonym po zakończeniu zwycięskiej wojny.
Produkcja mechanicznych kalkulatorów rozpoczęła się po wojnie w Liechtensteinie. Kalkulator „Curta” był dziełem życia austriackiego inżyniera. Curt Herzstark zmarł 27 października 1988 roku.