Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Szkolenie technologów CNC

wtorek,

Szkolenie technologów CNC

W ramach realizowanego w naszej szkole projektu „Czas na Ciebie”, w dniach 4–8 listopada trzech nauczycieli z naszej szkoły odbyło w Gliwicach szkolenie pod nazwą „Projektowanie procesów technologicznych – Technolog/Ustawiacz CNC”. W kursie uczestniczyło trzech naszych nauczycieli: Mirosław Moczydłowski, Adam Rakowski i Andrzej Stankiewicz. W bieżącym roku szkolnym była to już ich druga wizyta w Gliwicach.

CNC

Zajęcia ponownie odbywały się w budynku Technoparku Gliwice na terenie Politechniki Śląskiej, w Laboratorium Obróbki Skrawaniem Centrum Szkoleń Inżynierskich organizatora szkolenia, firmy EMT-Systems sp. z o. o. Technopark Gliwice to nowoczesne centrum wsparcia biznesu akademickiego. Byliśmy jedynymi przedstawicielami zawodu nauczyciela wśród uczestników szkolenia, pozostali kursanci rekrutowali się z zakładów przemysłowych, m.in. polskiego oddziału firmy Toyota. Tym razem program przewidywał trzydzieści osiem godzin zajęć realizowanych w ciągu pięciu dni. Było to znacznie mniej, niż na poprzednim szkoleniu, dzięki czemu znaleźliśmy czas na zwiedzanie Gliwic.

Pierwszego dnia szkolenia zajmowaliśmy się czytaniem i analizą rysunków wykonawczych wybranych części maszyn. Ważną częścią zajęć było omówienie przyrządów i elementów mocujących oraz pomiarowych. We wtorek nauczyliśmy się dobierać narzędzia do konkretnych operacji z katalogów narzędziowych oraz ustalać optymalne parametry skrawania na podstawie założeń teoretycznych. Następny dzień upłynął na tworzeniu dokumentacji technologicznej. W czwartek na podstawie rysunków wykonawczych opracowaliśmy własne projekty. Wymagało to wykonania dokumentacji, doboru narzędzi i parametrów do obróbki, opracowania programu obróbki, wykonanie symulacji, przygotowania obrabiarek do pracy.

Ostatniego dna przeprowadzono zajęcia praktyczne przy obrabiarkach CNC weryfikujące zdobytą wiedzę. Szkolenie zakończył egzamin certyfikujący TÜV Nord. Nasi trzej nauczyciele zaliczyli go z oceną pozytywną i uzyskali certyfikaty wystawiane przez niezależną międzynarodową jednostkę certyfikującą TUV NORD Polska Sp. z o.o.

Już w poniedziałek, 11 listopada, na kolejne szkolenie do Gliwic pojechali Adam Rakowski i Andrzej Stankiewicz. Tym razem będą zajmować się programowaniem, diagnostyką i komunikacją sterowników logicznych Siemens SIMATIC S7.

Tokarka CNC w akcji

Frezowanie czopa

Kieszeń okrągła

Wiercenie otworów

CNC

Czas Na Ciebie
Artykuł: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Artykuł: Hiszpańska przygoda

Hiszpańska przygoda

Artykuł: Certyfikaty bezpieczeństwa dla zasilaczy komputerowych

Certyfikaty bezpieczeństwa dla zasilaczy komputerowych

Artykuł: DRAM Speculative Leadoff

DRAM Speculative Leadoff

Artykuł: Burst Mode DMA

Burst Mode DMA

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły