Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Pomnik Małego Powstańca w Warszawie

poniedziałek,

Pomnik Małego Powstańca w Warszawie

W ciągu murów miejskich Starego Miasta w Warszawie przy ulicy Podwale znajduje się Pomnik Małego Powstańca. Jego odsłonięcie miało miejsce 1 października 1983 roku. Rzeźba liczy zaledwie 1,5 metra i na tle wysokich murów wydaje się jeszcze mniejsza. Jest ona wzruszającym przypomnieniem o bohaterstwie dzieci poległych w Powstaniu Warszawskim.

Pierwowzór pomnika powstał już w 1946 roku. Zaprojektował go Jerzy Jarnuszkiewicz w formie gipsowej statuetki. Figurka „Dziecko-bohater” zaczęła funkcjonować jako symbol przypominający o dniach powstańczej walki. Powstało wiele miniaturowych kopii.

W latach 80. z inicjatywą wzniesienia pomnika wystąpili harcerze z Chorągwi Stołecznej ZHP im. Bohaterów Warszawy. Zebrali oni pieniądze na pokrycie kosztów prac. Jerzy Jarnuszkiewicz nieodpłatnie przygotował dokumentację i ofiarował swój projekt. Odlew wykonano w Zakładach Mechanicznych w Warszawie.

Rok po odsłonięciu pomnika na sąsiadującym murze umieszczono tablicę z czerwonego piaskowca z fragmentem powstańczej piosenki „Warszawskie dzieci”.

Polskie stacje polarne

Polskie stacje polarne

Józef Szyfter

Józef Szyfter

Aleksander Zejdler

Aleksander Zejdler

Claude E. Shannon

Claude E. Shannon

Mieczysław Kwarciński

Mieczysław Kwarciński

Robert Baden-Powell

Robert Baden-Powell

Nasze technikum

Szkoły dla dorosłych

Pełna oferta edukacyjna