Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Kazimierz Osuchowski

wtorek,

Kazimierz Osuchowski

Kazimierz Osuchowski urodził się 18 stycznia 1915 roku w Deksznianach na Wileńszczyźnie. W 1939 roku pracował w Konsulacie RP w Chicago. Po wybuchu wojny, w listopadzie 1939 roku dotarł do Francji. Otrzymał przydział do Szkoły Podchorążych Piechoty w Camp de Coëtquidan, a następnie do Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich. Odbył kurs instruktorów działek przeciwpancernych. Walczył w bitwie o Narvik jako dowódca plutonu.

Na początku czerwca 1940 roku razem z Brygadą powrócił do Francji i wziął udział w kampanii francuskiej. W lipcu dostał się do niewoli. Na początku 1942 roku uciekł z obozu. Próbował przedostać się do Gibraltaru, jednak został ujęty na terenie Hiszpanii. Trafił do frankistowskiego obozu koncentracyjnego w Miranda de Ebro. Po kolejnej próbie ucieczki został zwolniony.

Na początku 1943 roku dotarł do Wielkiej Brytanii. Odbył staż w oddziałach brytyjskich. Zgłosił się do służby w kraju. Po odbyciu niezbędnego szkolenia dywersyjnego został zaprzysiężony. W nocy z 30 kwietnia na 1 maja 1944 roku został przerzucony do okupowanej Polski. Otrzymał przydział do Okręgu Wilno Armii Krajowej, jednak nie zdołał tam dotrzeć przed wkroczeniem Sowietów. Służył w Oddziale V Łączności Komendy Głównej Armii Krajowej, w kompanii „Zagroda”.

Po wybuchu powstania warszawskiego został dowódcą drużyny miotaczy ognia w Batalionie „Miłosz”. Walczył na terenie Śródmieścia. W nocy z 8 na 9 sierpnia 1944 roku podczas ataku na niemiecki bunkier w rejonie Sejmu został ciężko ranny. Zmarł kilka godzin później w wyniku odniesionych ran.

Artykuł: Slackware

Slackware

Artykuł: Virtual Desktop Infrastructure

Virtual Desktop Infrastructure

Artykuł: Wirtualizacja: Overcommitment

Wirtualizacja: Overcommitment

Artykuł: Marc Andreessen

Marc Andreessen

Artykuł: Zakończenie staży

Zakończenie staży

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły