Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Jerzy Niemczycki

wtorek,

Jerzy Niemczycki

Jerzy Niemczycki urodził się 15 listopada 1918 roku w Działoszycach. Nie został zmobilizowany w 1939 roku. Ochotniczo uczestniczył w obronie Lwowa. 19 września przeszedł na Węgry, a następnie dotarł do Francji, gdzie służył w 2. Dywizji Strzelców Pieszych. W czerwcu 1940 roku został ewakuowany do Wielkiej Brytanii.

Na Wyspach Brytyjskich otrzymał przydział do 1. Brygady Strzelców. Ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty i uzyskał stopień plutonowego podchorążego. Po przeniesieniu do 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej zgłosił się do służby w kraju. Przeszedł szkolenie w zakresie dywersji i łączności. 4 sierpnia 1943 roku złożył przysięgę na rotę Armii Krajowej. W nocy z 14 na 15 kwietnia 1944 roku w ramach operacji lotniczej „Weller 11” został przerzucony do okupowanej Polski. Razem z nim w kraju znaleźli się podporucznik Bronisław Kamiński „Golf”, podporucznik Włodzimierz Lech „Powiślak” oraz podporucznik Józef Wątróbski „Jelito”. Skoczków spadochronowych przyjęła placówka odbiorcza „Kura 1” w okolicach miejscowości Koniusze kilkanaście kilometrów od Krakowa. Operacja przebiegła bez zakłóceń.

Z chwilą skoku otrzymał awans do stopnia podporucznika. Po standardowej aklimatyzacji do życia w warunkach okupacji otrzymał przydział do Kedywu Podokręgu Rzeszów AK. Był instruktorem dywersji. 8 maja 1944 roku brał udział w akcji przenoszenia broni pochodzącej ze zrzutów. Niebezpieczny ładunek złożono we wsi Łęg, a żołnierze AK stanowili jego ochronę. Około południa konspiracyjny magazyn został otoczony przez niemiecką żandarmerię. Był to efekt donosu dwóch granatowych policjantów. W nierównej walce zginęło sześciu żołnierzy polskiego podziemia, w tym trzech cichociemnych, z którymi przyleciał do kraju. Jerzy Niemczycki zdołał przebić się przez okrążenie.

Po zakończeniu wojny działał w strukturach Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. W 1947 roku po tzw. amnestii ujawnił się przed komunistycznymi władzami, jednak ostatecznie zdecydował się na ucieczkę na Zachód. Początkowo zamieszkał we Francji. W 1957 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Zmarł 7 września 2006 roku w Wauwatosa w stanie Wisconsin.

Artykuł: Firma Dell

Firma Dell

Artykuł: Intel 80286

Intel 80286

Artykuł: Staże zawodowe techników informatyków

Staże zawodowe techników informatyków

Artykuł: Studniówka

Studniówka

Artykuł: Staże zawodowe mechaników pojazdów samochodowych

Staże zawodowe mechaników pojazdów samochodowych

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły