Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Wojciech Januszewicz

środa,

Wojciech Januszewicz

Wojciech Januszewicz urodził się 30 kwietnia 1911 roku. W czasach nauki w szkole średniej ukończył kurs pilotażu szybowców. Ze względu na niski wzrost nie dostał się do dęblińskiej Szkoły Orląt. Mimo to postanowił związać się z wojskiem i rozpoczął naukę w szkole oficerów piechoty. Zamiłowanie do lotnictwa okazało się bardzo silne, po wielu staraniach świeżo promowany podporucznik piechoty Wojciech Januszewicz trafił na kurs pilotażu samolotów myśliwskich. W 1936 został pilotem 111 Eskadry Myśliwskiej. W 1938 był już zastępcą dowódcy eskadry.

We wrześniu 1939 roku 111 Eskadra Myśliwska znajdowała się w składzie broniącej rejonu Warszawy Brygady Pościgowej. Od 2 września Januszewicz pełnił obowiązki dowódcy eskadry. W czasie walk nad polską stolicą porucznik Wojciech Januszewicz odniósł trzy zwycięstwa powietrzne.

Kolejny etap służby polskiego pilota to Polskie Siły Powietrzne we Francji. Wojciech Januszewicz był dowódcą Klucza Frontowego „Jan” francuskiego dywizjonu myśliwskiego Groupe de Chasse II/7. Po klęsce Francji w 1940 roku przez Tunis i Gibraltar dostał się do Wielkiej Brytanii. Od 2 sierpnia 1940 był pilotem słynnego polskiego Dywizjonu 303. 5 października 1940 roku samolot Hawker Hurricane pilotowany przez Januszewicza został zestrzelony przez Me 109 nad kanałem La Manche. Kapitan pilot Wojciech Januszewicz zginął śmiercią lotnika.

Trzy miesiące temu na naszej stronie…

Artykuł: Intel Core i9

Intel Core i9

Artykuł: Święto Lotnictwa Polskiego

Święto Lotnictwa Polskiego

Artykuł: Quiz: Robert Lewandowski

Quiz: Robert Lewandowski

Artykuł: Bogumił Nowotny

Bogumił Nowotny

Artykuł: Stanisław Wyspiański

Stanisław Wyspiański

Artykuł: Polska Marynarka Wojenna w okresie Pierwszej Rzeczpospolitej

Polska Marynarka Wojenna w okresie Pierwszej Rzeczpospolitej

Artykuł: Utworzenie Marynarki Wojennej

Utworzenie Marynarki Wojennej

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły