Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Witold Modelski

wtorek,

Witold Modelski

Dziś mija rocznica śmierci najmłodszego powstańca warszawskiego odznaczonego Krzyżem Walecznych.

Witold Stefan Modelski urodził się 11 listopada 1932 roku w Warszawie. We wrześniu 1939 roku dom Modelskich przy ulicy Nowy Świat został spalony i rodzina przeniosła się do służbowego mieszkania przy ulicy Leszno, które matka Witolda otrzymała jako pielęgniarka ambulatorium lekarskiego w fabryce na Woli. Jego ojciec był ukrywającym się oficerem, walczył w oddziale partyzanckim Armii Krajowej. Po wybuchu powstania warszawskiego i wkroczeniu Niemców na Wolę Witold Modelski dołączył do jednego z plutonów batalionu „Parasol” w Zgrupowaniu „Radosław”. Po upadku Woli razem ze swoim oddziałem przeszedł na Stare Miasto.

Służył jako łącznik i realizował zadania pomocnicze. Odznaczał się odwagą, za zasługi 23 sierpnia otrzymał Krzyż Walecznych i awans do stopnia kaprala. 2 września jako jeden z ostatnich żołnierzy „Parasola” wszedł do kanału i przeszedł do Śródmieścia. W nocy z 4 na 5 września żołnierze Zgrupowania „Radosław” wzmocnili powstańcze siły na Czerniakowie. Witold Modelski poległ 20 września na Wybrzeżu Czerniakowskim, w domu przy ul. Wilanowskiej 1. Tego samego dnia zgrupowanie ewakuowało się na Mokotów.

Po zakończeniu wojny jego matka dzięki pomocy znajomych sanitariuszek odnalazła jego ciało podczas ekshumacji prowadzonych na Górnym Czerniakowie. Pod osłoną nocy przewiozła ciało syna na Powązki, gdzie pochowała je przy murze cmentarnym. Dopiero po kilku latach Witolda przeniesiono do kwatery żołnierzy i sanitariuszek z batalionu „Parasol”.

Artykuł: Plany zajęć w szkole dla dorosłych

Plany zajęć w szkole dla dorosłych

Artykuł: ORP Conrad

ORP Conrad

Artykuł: Antoni Wczelik

Antoni Wczelik

Artykuł: Bitwy wojny polsko-rosyjskiej 1654–1667

Bitwy wojny polsko-rosyjskiej 1654–1667

Artykuł: Józef Beck

Józef Beck

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły