Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Wacław Ulass

środa,

Wacław Ulass

Wacław Ulass urodził się 21 sierpnia 1893 roku w Warszawie. Ukończył warszawską Szkołę Przemysłowo-Technicznej inż. Jana Dal-Trozzo. Pracował jako kreślarz w biurze konstrukcyjnym Warszawskiego Towarzystwa Lotniczego Awiata. Po wybuchu pierwszej wojny światowej trafił do Oficerskiej Szkoły Lotniczej w okolicach Sewastopola, w 1916 roku uzyskał dyplom pilota. Jesienią 1917 roku dołączył do Oddziału Awiatycznego 1. Korpusu Polskiego generała Józefa Dowbor-Muśnickiego. Po rozwiązaniu jednostki w maju 1918 roku przedostał się do Francji, gdzie wstąpił do armii Józefa Hallera. Jako pilot 39. Eskadry Breguetów powrócił do Polski.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego pracował w kilku instytucjach związanych z lotnictwem. Latał jako pilot sportowy w Aeroklubie Warszawskim. Latem 1935 roku poprowadził szybowcowy Ogólnopolski Obóz Przysposobienia Wojskowego na Winnej Górze w Biegonicach. Podczas kampanii wrześniowej był pilotem Eskadry Łącznikowej 1. Pułku Lotniczego, wykonał kilkanaście lotów bojowych. 12 września został zestrzelony w okolicach Mińska Mazowieckiego. Po agresji ZSRR zgodnie z rozkazem dowództwa opuścił Polskę i przeszedł na Węgry.

Przedostał się do Francji, jednak z uwagi na wiek odmówiono mu przydziału na stanowisko pilota. W tym czasie trwała wojna sowiecko-fińska, Wacław Ulass zgłosił się do służby w lotnictwie Finlandii. Po zakończeniu walk udał się do Szwecji, po dwóch latach zameldował się w Wielkiej Brytanii. Służył w 300. Dywizjonie Bombowym „Ziemi Mazowieckiej”. Po demobilizacji wrócił do Polski. Po przejściu na emeryturę pozostawał czynnym pilotem Aeroklubu Warszawskiego, udzielał się także w Warszawskim Klubie Seniorów Lotnictwa. Zmarł 23 listopada 1969 roku.

Artykuł: SVG: Piłka do piłki nożnej

SVG: Piłka do piłki nożnej

Artykuł: SVG: Ikona debuggera

SVG: Ikona debuggera

Artykuł: Grace Hopper

Grace Hopper

Artykuł: The Mother of All Demos

The Mother of All Demos

Artykuł: Drugie okna z Microsoftu

Drugie okna z Microsoftu

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły