Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Pierwsze medale olimpijskie dla Polski

środa,

W październiku 1919 roku powołano do życia Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich. Patronat nad organizacją objął Naczelnik Państwa Józef Piłsudski. Polacy bardzo chcieli zorganizować start reprezentacji kraju na Igrzyskach Olimpijskich w Antwerpii w 1920 roku, jednak tocząca się wojna z bolszewikami pokrzyżowała te plany. Pierwszą okazją do występu na olimpiadzie stał się zorganizowany w 1924 roku we francuskim Chamonix Tydzień Sportów Zimowych, który uznany został później za pierwsze zimowe igrzyska olimpijskie. W tym samym roku na VIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich zorganizowanych w Paryżu nasi rodacy zdobyli pierwsze medale olimpijskie dla Polski.

Na igrzyska w Paryżu przyjechała liczna ekipa polskich sportowców, wystawiono 81 zawodników. Wśród nich znalazła się tylko jedna kobieta, szpadzistka Wanda Dubieńska. W paryskich igrzyskach, w jeździectwie bez sukcesu wystartował przyszły Komendant Główny Armii Krajowej i Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych Tadeusz Komorowski. Koszt udziału w imprezie pokryto ze środków pozyskanych jako subwencję państwową oraz na drodze zbiórki pieniędzy wśród społeczeństwa. Polska wystawiła zawodników w boksie, jeździectwie, kolarstwie, lekkiej atletyce, strzelectwie, szermierce, wioślarstwie, zapasach i żeglarstwie. Bardzo słabo wypadli lekkoatleci, jednak ogólnie występ młodej reprezentacji oceniono dobrze.

Drużyna kolarzy z 1924 roku

Pierwszy medal olimpijski nasi reprezentanci zdobyli 27 lipca 1924 roku. Tego dnia czwórka kolarzy torowych w składzie Franciszek Szymczyk, Jan Łazarski, Józef Lange i Tomasz Stankiewicz zdobyła srebrny medal w rywalizacji drużynowej na dystansie czterech kilometrów. Dosłownie chwilę później w jeździeckim konkursie skoków brązowy medal wywalczył Adam Królikiewicz na koniu Picador. W klasyfikacji medalowej igrzysk w Paryżu Polacy z dwoma medalami zajęli 22. miejsce, przed Haiti, Japonią, Nową Zelandią, Portugalią, Rumunią. Część ekip nie znalazła się w tej klasyfikacji, ich zawodnicy nie zdobyli medali. Rywalizację zdecydowanie dominowali sportowcy ze Stanów Zjednoczonych.

Artykuł: Harmonogram egzaminów maturalnych