Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Michał Niczko

środa,

Michał Niczko

Michał Niczko urodził się 12 stycznia 1904 roku w okolicach Kijowa, jego rodzina miała tam majątek. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej rodzina Niczków przeniosła się do Polski. W 1920 roku jako szesnastolatek ochotniczo zgłosił się do Wojska Polskiego, w szeregach 8. Dywizjonu Artylerii Konnej walczył z bolszewikami w Bitwie Warszawskiej oraz nad Bugiem.

Po demobilizacji wrócił do gimnazjum, po jego ukończeniu podjął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Po dwóch latach przeniósł się do Szkoły Morskiej w Tczewie. W 1928 roku odbył kurs podchorążych rezerwy przy Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej w Toruniu. Po przejściu do cywila pracował w marynarce handlowej, w 1936 roku uzyskał dyplom kapitana.

W sierpniu 1939 roku został zmobilizowany, otrzymał przydział do Oddziału Kutrów Trałowych. W początkowej fazie kampanii wrześniowej pływał nocami między Helem i Kępą Oksywską, później dowodził plutonem przeciwdesantowym w helskim porcie rybackim. Po zapadnięciu decyzji o kapitulacji Rejonu Umocnionego za zgodą dowództwa wziął udział w nocnej próbie ucieczki grupy oficerów i marynarzy do Szwecji na pokładzie dwóch kutrów rybackich, dowodził jedną z tych jednostek. Polacy zostali zatrzymani przez niemieckie patrolowce operujące w rejonie Helu.

Trafił do Oflagu XVIII B Wolfsberg, gdzie wiosną 1940 roku wspólnie z kilkoma oficerami podjął próbę wykonania podkopu umożliwiającego przedostanie się za druty otaczające obóz. Po wykryciu wykopu przez Niemców karnie przeniesiono go do Oflagu XVIII B Wolfsberg w Srebrnej Górze, w którego skład wchodziły dwa zbudowane na wzniesieniach osiemnastowieczne pruskie forty. W nocy z 5 na 6 maja 1940 roku znalazł się w grupie dziewięciu oficerów, która uciekła z obozu, opuszczając się z fortecznego okna po linie wykonanej z prześcieradeł. Został schwytany po kilku dniach w pobliżu granicy między Protektoratem Czech i Moraw a Węgrami.

Resztę wojny spędził w niemieckich obozach jenieckich, został uwolniony w lutym 1942 roku. Powrócił na Wybrzeże, gdzie wrócił do pływania we flocie handlowej. Przez pewien czas wykładał także w Państwowej Szkole Morskiej w Szczecinie. W 1953 roku komunistyczne władze odsunęły go od pływania, na morze powrócił po 1956 roku. Pod koniec 1960 roku został kapitanem nowego drobnicowca MS „Bydgoszcz”. 9 stycznia 1961 roku statek wyruszył w swój pierwszy rejs, Michał Niczko zmarł na jego pokładzie dwie godziny po opuszczeniu portu.

Artykuł: Teoria emocji kolorów

Teoria emocji kolorów

Artykuł: DRAM Speculative Leadoff

DRAM Speculative Leadoff

Artykuł: Burst Mode DMA

Burst Mode DMA

Artykuł: Tryby DMA

Tryby DMA

Artykuł: DMA w kontekście historycznym

DMA w kontekście historycznym

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły