Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Jan I Olbracht

poniedziałek,

Jan I Olbracht

Jan I Olbracht urodził się 27 grudnia 1459 w Krakowie. Był czwartym dzieckiem Kazimierza Jagiellończyka i jego żony Elżbiety Rakuszanki z Habsburgów. Prawdopodobnie jego drugie imię to spolszczone imię dziadka ze strony matki, Albrechta II. Jego wychowaniem zajmował się Jan Długosz. Duży wpływ wywarł na niego także przebywający w Krakowie włoski humanista Filip Kallimach. W latach 1486–1490 był namiestnikiem królewskim na Rusi, zdobył sławę, pokonując Tatarów 8 września 1487 roku w bitwie pod Kopystrzyniem na Podolu.

W 1490 roku rywalizował z rodzonym bratem Władysławem o tron węgierski. Popierany przez ojca i węgierską szlachtę Jan Olbracht na sejmie elekcyjnym w Rokos został obwołany królem Węgier, jednak sprzeciwiła się temu magnateria, która zakwestionowała elekcję i obrała królem Władysława. Podwójna elekcja doprowadziła do wojny między braćmi, pozornie zakończonej w 1491 roku pokojem w Koszycach. Jeszcze w tym samym roku Jan Olbracht mimo sprzeciwu ojca wznowił walki. Po bitwie pod Preszowem Władysław wziął go do niewoli, który oszczędził brata i odesłał go do Polski.

Latem 1492 roku zmarł Kazimierz IV Jagiellończyk. 27 sierpnia Jan Olbracht został wybrany królem Polski. Koronacja odbyła się 23 września. Wkrótce po objęciu tronu potwierdził wszystkie dotychczasowe przywileje szlachty. W 1496 roku wydał przywileje piotrkowskie, które polepszały położenie prawne szlachty w Polsce. Za panowania Jana Olbrachta największym problemem Polaków była sprawa turecka. W 1497 roku polski król na czele czterdziestu tysięcy pospolitego ruszenia wyruszył do Mołdawii, aby odbić od Turków czarnomorskie porty. Wyprawa zakończyła się klęską i wielkimi stratami.

Jan I Olbracht zmarł 17 czerwca 1501 roku w Toruniu. Nie miał potomka. 12 grudnia 1501 roku na króla Polski w katedrze na Wawelu został koronowany jego brat Aleksander Jagiellończyk.

Artykuł: DRAM Speculative Leadoff

DRAM Speculative Leadoff

Artykuł: Burst Mode DMA

Burst Mode DMA

Artykuł: Tryby DMA

Tryby DMA

Artykuł: DMA w kontekście historycznym

DMA w kontekście historycznym

Artykuł: Bezpośredni dostęp do pamięci

Bezpośredni dostęp do pamięci

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły