Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Bitwa pod Rossoszem

środa,

Bitwa pod Rossoszem

17 listopada 1863 roku w miejscowości Rossosz rozegrała się jedna z bitew powstania styczniowego. Rossosz położony jest około 25 kilometrów na południe od Białej Podlaskiej.

Dzień przed bitwą oddziały podpułkownika Krysińskiego i piechota litewska majora Bogusława Ejtminowicza zatrzymały się w oddalonej o kilka kilometrów Dubicy. Łącznie było to czterystu strzelców, dwustu kosynierów i stu konnych żołnierzy.

Powstańcy otrzymali wiadomość, że carscy żołnierze wyruszyli z Białej do Łomaz. Podpułkownik Krysiński udał się z żołnierzami do Rossoszy i zajął pozycje na rynku. Batalion pod dowództwem majora Ejtminowicza oczekiwał w pobliskim lesie. Jego zadaniem był atak na tyły nieprzyjaciela. Przygotowani do walki powstańcy oczekiwali na Moskali.

17 listopada około godziny 8:00 pod Rossoszem pojawiła się czołówka wojsk rosyjskich. Był to szwadron ułanów. Kiedy carscy żołnierze zorientowali się, że powstańcy są w mieście, natychmiast uciekli. Krysiński wysłał kilku jeźdźców, aby zwabić Rosjan, jednak najwyraźniej nie chcieli oni podjąć walki i ponownie się wycofali. Podpułkownik zmienił strategię i upozorował odwrót. Tymczasem pod Rossosz nadciągnęły następne oddziały Moskali. Wkroczyły one do miasteczka i zostały zaskoczone polską zasadzką. Część rosyjskich żołnierzy została otoczona i rozbita. W walce zginęło 65 Moskali. Polskie straty to 13 zabitych.

Mark Twain

Artykuł: Szkoła Rycerska

Szkoła Rycerska

Ślubowanie kadetów Oddziału Przygotowania Wojskowego

Kawaleria polska

Słynne szarże polskiej kawalerii

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły