Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

nVidia GeForce 2

środa,

nVidia GeForce 2

7 września 2000 roku zadebiutowały układy graficzne GeForce 2 Ultra i GeForce2 MX.

GeForce 2 to druga generacja układów graficznych GeForce firmy nVidia. Latem roku 2000 zaprezentowano procesor GeForce 2 GTS. GTS to skrót od Giga Texel Shader. Układ ten faktycznie jako pierwszy procesor przeznaczony na rynek konsumencki przekroczył wydajność miliarda tekseli na sekundę. GeForce 2 GTS wspierał DirectX w wersji 7 oraz OpenGL 1.2 i mógł obsłużyć maksymalnie 32 MiB pamięci DDR pracującej z częstotliwością 333 (2×166) MHz. 7 września roku 2000 zadebiutowały modele GeForce 2 Ultra i GeForce2 MX. MX stanowiło rozwiązanie budżetowe, wariant Ultra był rozwiązaniem dla osób bardziej wymagających. Bezpośrednim konkurentem rynkowym GeForce 2 były układy 3dfx Voodoo 5, PowerVR Series 3 Kyro oraz ATi Radeon w wersjach VE, 7000, 7500.

Znaczącą innowacją było wprowadzenie technologii Nvidia Shading Rasterizer (NSR), która pozwalała sprawniej wykonywać obliczenia oświetlenia prezentowanej sceny i lepiej oddawać szczegóły np. chmur, wody, faktury tkaniny. Kolejna nowość to technika antialiasingu Full Scene Anti-Aliasing i sprzętowe wsparcie obsługi obrazu z DVD – High-Definition Video Processor.

W późniejszym okresie pojawiły się układy GeForce 2 Pro oraz Ti (Titanium). Wersje Ultra, Pro i Ti mogły obsłużyć maksymalnie do 64 MiB pamięci. Na bazie budżetowego GeForce 2 MX powstała seria układów przeznaczonych dla laptopów – GeForce 2 Go. Układ GeForce MX posłużył także do opracowania Quadro 2 MXR oraz Quadro 2 EX.

GeForce 2 GTSGeForce 2 UltraGeForce 2 ProGeForce 2 Ti
Wymiar technologiczny (mikrometry)0,180,180,180,15
Częstotliwość układu (MHz)200250200250
Częstotliwość pamięci (MHz)333460400400
Fill Rate (Megapikseli/sek)80010008001000
Fill Rate (Megatekseli/sek)1600200016002000
Szybkość komunikacji z pamięcią (GB/sek)5,37,46,46,4

Trzy miesiące temu na naszej stronie…

Artykuł: Intel Core i9

Intel Core i9

Artykuł: Święto Lotnictwa Polskiego

Święto Lotnictwa Polskiego

Artykuł: Polska Marynarka Wojenna w okresie Pierwszej Rzeczpospolitej

Polska Marynarka Wojenna w okresie Pierwszej Rzeczpospolitej

Artykuł: Utworzenie Marynarki Wojennej

Utworzenie Marynarki Wojennej

Artykuł: Dzień, w którym słońce zaszło w południe

Dzień, w którym słońce zaszło w południe

Artykuł: GeForce 300

GeForce 300

Artykuł: Sega Dreamcast

Sega Dreamcast

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły