Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Tommy Flowers

czwartek,

Tommy Flowers

22 grudnia 1905 roku urodził się Tommy Flowers – angielski inżynier, pionier komputerowy, współtwórca komputera Colossus.

Dyplom inżyniera elektrotechniki zdobył na wieczorowych studiach na Uniwersytecie Londyńskim. Od 1926 roku pracował w dziale telekomunikacji General Post Office. Zajmował się badaniami nad możliwością wykorzystania elektroniki w telefonii. W połowie lat trzydziestych jako pierwszy zastosował lampy elektronowe w roli przełączników w urządzeniu elektronicznym.

Tommy Flowers

W czasie drugiej wojny światowej zimą 1941 roku Flowers został zaproszony do zespołu Alana Turinga zajmującego się łamaniem niemieckich szyfrów. Wiedza i umiejętności Flowersa zrobiły wielkie wrażenie. W 1943 roku poznał on genialnego matematyka Maksa Newmana. Newman zajmował się konstruowaniem maszyn do łamania kodu najbardziej zaawansowanych niemieckich maszyn szyfrujących. Flowers wziął udział w pracach nad maszyną deszyfrującą Heath Robinson. Była ona zawodna i powolna, dlatego Brytyjczycy potrzebowali nowego rozwiązania.

Tommy Flowers na podstawie badań Newmana zbudował komputer Colossus. Urządzenie to uważane jest za pierwszy programowalny, elektroniczny, cyfrowy komputer. Jego nazwa nawiązuje do olbrzymich gabarytów urządzenia. Flowers musiał poświęcić sporo energii na przekonanie przełożonych do swojego pomysłu, ponieważ urządzenie wykorzystujące tysiąc pięćset lamp wydawało się zbyt skomplikowane i zawodne. Koszty części prac musiał pokryć z własnej kieszeni. Upór inżyniera dał w końcu efekty – Colossus został uruchomiony 8 grudnia 1943 roku w ośrodku w Bletchley. Ulepszoną wersję, pięciokrotnie szybszy Colossus Mark 2, uruchomiono 1 czerwca 1944 roku.

Wynagrodzenie wypłacone Flowersowi przez brytyjski rząd nie pokryło nawet osobistych inwestycji. Po wojnie chciał on zbudować kolejny komputer, jednak bank odmówił mu kredytu. Nikt nie wierzył w możliwość uruchomienia takiej maszyny, a prace związane z komputerem Colossus były utajnione przez wiele lat i świat dowiedział się o nim dopiero w latach siedemdziesiątych. Tommy Flowers powrócił na swoją posadę w General Post Office. Opracował kilka pionierskich rozwiązań w dziedzinie central telefonicznych, jednak znany stał się dopiero po ujawnieniu informacji o komputerze Colossus.

Zmarł 28 października 1998 roku w wieku 92 lat.

Artykuł: Slackware

Slackware

Artykuł: Virtual Desktop Infrastructure

Virtual Desktop Infrastructure

Artykuł: Wirtualizacja: Overcommitment

Wirtualizacja: Overcommitment

Artykuł: Marc Andreessen

Marc Andreessen

Artykuł: Zakończenie staży

Zakończenie staży

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły