Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

PlayStation 2

piątek,

PlayStation 2

4 marca 2000 roku swoją światową premierę miała najlepiej sprzedająca się i najczęściej używana konsola wszech czasów. Była to platforma szóstej generacji tego typu urządzeń. Bezpośrednimi konkurentami rynkowymi Sony PlayStation 2 były Dreamcast z firmy Sega, Nintendo GameCube oraz Microsoft Xbox. W tym rozdaniu firma Sony nie dała konkurentom żadnych szans i ustanowiła światowy rekord, sprzedając ponad 150 milionów egzemplarzy PlayStation 2. Dla porównania drugi na liście wyników sprzedaży Xbox to „zaledwie” 24 miliony sztuk.

Prace nad PS2 rozpoczęły się bezpośrednio po wydaniu pierwszej edycji PlayStation pod koniec 1994 roku. Pierwsze poważniejsze przecieki na temat nowego produktu firmy Sony dotarły do prasy w 1997 roku. Oficjalna informacja na temat PlayStation 2 została ogłoszona 1 marca 1999 roku. 20 września 1999 roku podczas Tokyo Game Show urządzenie zostało zaprezentowane. 4 marca 2000 roku w Japonii nastąpiła światowa premiera. Wartość sprzedaży konsoli wraz z dodatkami podczas pierwszego dnia wyniosła 250 milionów dolarów. Początkowo wobec dużego popytu firma nie mogła nadążyć z produkcją, na serwisach aukcyjnych pojawili się „spekulanci” oferujący PS2 w znacznie zawyżonej cenie. W 2004 roku pojawiła się zmniejszona wersja urządzenia o nazwie handlowej PlayStation 2 Slimline.

PS2 była kompatybilna wstecz z pierwszą edycją PlayStation, co oznaczało możliwość uruchamiania starszych gier. Początkowo Sony nie przykładała większej wagi do możliwości gry online, jednak po premierze Xbox Live uległo to znacznej zmianie. Najlepiej sprzedającą się grą na PS2 była „Grand Theft Auto: San Andreas” w nakładzie prawie osiemnastu milionów egzemplarzy.

W roku 2002 obniżono cenę urządzenia do około 200 dolarów. Powodem tego była być może konkurencja, dziwnym trafem po przecenie PS2 kosztowała tyle, co Nintendo GameCube, a Xbox był o 100 dolarów droższy.

Artykuł: Slackware

Slackware

Artykuł: Virtual Desktop Infrastructure

Virtual Desktop Infrastructure

Artykuł: Wirtualizacja: Overcommitment

Wirtualizacja: Overcommitment

Artykuł: Marc Andreessen

Marc Andreessen

Artykuł: Zakończenie staży

Zakończenie staży

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły