Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Konsola PC-FX

piątek,

Konsola PC-FX

23 grudnia 1994 roku w Japonii miała miejsce światowa premiera konsoli PC-FX z firmy NEC Home Electronics.

Flagową konsolą czwartej generacji z firmy NEC była TurboGrafx-16. Urządzenie osiągnęło duży sukces komercyjny w Japonii. W latach 1993-1994 na rynku zaczęły się pojawiać konsole piątej generacji. W końcu 1994 roku miały ukazać się nowe produkty z firm Sega oraz Sony. NEC postanowił dotrzymać kroku konkurencji.

Prototyp PC-FX, 32-bitowy Iron Man, powstał już w roku 1992. Wobec dobrej sprzedaży swojego starszego produktu firma NEC nie nadawała temu projektowi wysokiego priorytetu. Kiedy stało się jasne, że TurboGrafx-16 jest mocno przestarzałym urządzeniem w porównaniu do produktów konkurencji, powrócono do silnika Iron Man. Dwa lata w branży elektronicznej do sporo czasu i w 1994 roku projekt ten nie oszałamiał swoimi parametrami. Presja czasu spowodowała, że nie wprowadzono większych zmian.

Po premierze konsoli PC-FX najpopularniejszy japoński magazyn poświęcony grom wideo – Famitsū, w teście przyznał urządzeniu 18 punktów na 40 możliwych. Była trafna prognoza rynkowej porażki. Konsola większa prawie dwa razy od Playstation, przypominająca wyglądem komputer i posiadająca niedopracowany układ graficzny nie spotkała się z dobrym przyjęciem przez graczy i z miejsca trafiła na niszowy segment rynku. Słabo sprzedające się konsole nie są zbyt mocno wspierane przez twórców gier, co jeszcze bardziej obniża ich popularność.

Ostatecznie PC-FX nie wyszła poza rynek japoński. W lutym 1998 roku zaprzestano produkcji tego urządzenia. Porażka była na tyle bolesna, że PC-FX była ostatnią konsolą gier z firmy NEC.

Specyfikacja techniczna

  • Procesor: NEC 32-bit V810 RISC (21,5 MHz).
  • Rozdzielczość: od 256 × 240 do 341 × 240.
  • Kolory: 16,7 mln.
  • Dźwięk: 16-bit stereo, 2 kanały ADPCM.
  • Pamięć: 2 MB (RAM), 1,25 MB (VRAM).
  • Napęd optyczny CD-ROM.
Artykuł: Virtual Desktop Infrastructure

Virtual Desktop Infrastructure

Artykuł: Wirtualizacja: Overcommitment

Wirtualizacja: Overcommitment

Artykuł: Marc Andreessen

Marc Andreessen

Artykuł: Zakończenie staży

Zakończenie staży

Artykuł: Brendan Eich

Brendan Eich

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły