Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Konsola Nintendo 64

wtorek,

Konsola Nintendo 64

1 marca 1997 roku na europejskim rynku zadebiutowała konsola Nintendo 64 (N64). Ponad pół roku wcześniej, 23 czerwca 1996 roku w Japonii, urządzenie miało swoją światową premierę. Ten duży interwał czasowy wynikał z faktu, że popyt na urządzenia Nintendo był ogromny i firma nauczona doświadczeniem z premierą urządzenia Super NES widziała, że nie jest w stanie jednocześnie zaspokoić potrzeb we wszystkich regionach świata. Większość z pół miliona sztuk z japońskiej premiery została sprzedana z wyprzedzeniem na zasadzie rezerwacji.

N64 była to konsolą piątej generacji. Jej bezpośrednimi konkurentami na rynku były Sony PlayStation (1994) oraz Sega Saturn (1994). Poza tą trójką urządzenia z innych firm nie liczyły się w tej rywalizacji. Zabieg promocyjny firmy Nintendo widoczny jest w nazwie konsoli. Liczba 64 oznacza wielkość słowa maszynowego, na którym operuje procesor konsoli. Nie jest to jedyny parametr decydujący o wydajności. Pod względem sprzedaży konsol piątej generacji najlepszy wynik osiągnęła pozornie przestarzała 32-bitowa Sony PlayStation. Prace nad produktem firmy Nintendo rozpoczęły się 23 sierpnia 1993 roku. Z różnych przyczyn wprowadzenie urządzenia na rynek przeciągnęło się w czasie i było spóźnione o około dwa lata w porównaniu do konkurencji.

Konsola Nintendo 64 jako nośnik do gier stosowała kartridże. Producent twierdził, że programy uruchamiają się szybciej niż w przypadku płyt CD oraz że kartridże są trudniejsze do podrabiania. Inne zdanie miało wielu producentów gier. Ponieważ większość urządzeń konkurencji Nintendo stosowała już płyty CD, a produkcja kartridżów była droższa, wersje gier na kartridżu zaczęły zanikać. Przykładem może być gra Final Fantasy. Jej pierwszych sześć wersji było dostępnych na urządzenia Nintendo, jednak Final Fantasy VII nie miała wersji na kartridżu, za to została wydana na konsolę PlayStation w formie płyty CD. „Wojnę nośników” podsycali prezesi firm. Ostatecznie pod tym względem przegranym okazała się firma Nintendo.

Sprzedano ponad trzydzieści dwa miliony egzemplarzy Nintendo 64. Nie był to wynik tragiczny, jednak konkurent z firmy Sony sprzedał ponad sto milionów PlayStation. Najlepiej sprzedającą się grą na platformę N64 była „Super Mario 64”. Łącznie wydano 396 gier na to urządzenie. Produkcja N64 została zakończona w 2002 roku.

Artykuł: Wirtualizacja: Overcommitment

Wirtualizacja: Overcommitment

Artykuł: Marc Andreessen

Marc Andreessen

Artykuł: Zakończenie staży

Zakończenie staży

Artykuł: Brendan Eich

Brendan Eich

Artykuł: Nvidia GeForce 200

Nvidia GeForce 200

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły