Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Larry Ellison

środa,

Larry Ellison

Larry Ellison urodził się 17 sierpnia 1944 roku w Nowym Jorku. Był współzałożycielem Oracle Corporation – potentata na rynku baz danych.

Jego dzieciństwo nie było łatwe, jako nieślubne dziecko został oddany do adopcji krewnym. Matkę po raz pierwszy zobaczył w wieku 48 lat. W młodości ujawnił talent do nauk ścisłych. Studia na Uniwersytecie Illinois przerwał na wieść o śmierci przybranej matki. Kolejna próba na Uniwersytecie w Chicago zakończyła się po pierwszym semestrze, a Ellison w 1966 roku w wieku 22 lat roku wyjechał do stanu Kalifornia.

Pracował w kilku firmach informatycznych, ostatecznie trafił do Ampex Data Systems Corporation. Dla Ampex pracował przy projekcie „Oracle” – bazie danych opracowywanej przez CIA. W 1977 roku z dwoma wspólnikami założył firmę Software Development Laboratories. Nazwa ich produktu wzięła się od nazwy projektu, przy którym pracowali w Ampex – Oracle. Ich program był systemem zarządzania bazami danych. Ellison inspirował się artykułem Edgara F. Codda dotyczącym systemu relacyjnych baz danych.

W 1979 roku przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Relational Software Inc., a w 1982 na Oracle Corporation. Konkurencja na rynku systemów zarządzania bazami danych jest duża, jednak Oracle osiągnęło sukces, a Ellison regularnie znajduje się w czołowej dziesiątce najbogatszych ludzi świata. W 2016 roku jego majątek oszacowano na 51,5 mld USD.

Larry Ellison jest znanym filantropem. W 2016 roku przekazał 200 milionów dolarów na ośrodek badań nad nowotworami.

Artykuł: Marc Andreessen

Marc Andreessen

Artykuł: Zakończenie staży

Zakończenie staży

Artykuł: Brendan Eich

Brendan Eich

Artykuł: Nvidia GeForce 200

Nvidia GeForce 200

Artykuł: Pierwszy dzień w Splicie

Pierwszy dzień w Splicie

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły