Przejdź do treści

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie

Klawisz Windows

czwartek,

Klawisz Windows

Od 1 września 2003 roku na klawiaturach zaczęto umieszczać nowe logo Windows pochodzące z Windows XP.

Klawisz Windows to znany wszystkim klawisz na klawiaturze komputerowej znajdujący się najczęściej pomiędzy lewym klawiszem Control a lewym klawiszem Alt. Na niektórych klawiaturach znajdziemy jeszcze jeden WinKey – między prawym klawiszem Alt, czyli AltGr a klawiszem Menu. Klawisz Windows po raz pierwszy pojawił się na klawiaturze Microsoft Natural Keyboard z 1994 roku.

Pomysł umieszczania na klawiaturze dodatkowych klawiszy przystosowanych do współpracy z systemem operacyjnym nie pojawił się w czasach systemu Windows 95. Już wcześniej w komputerach Commodore występował klawisz „Commodore”, na klawiaturze Apple Macintosh klawisz „Command”, istniało podobne rozwiązanie na klawiaturze Amigi.

Przez lata zmieniał się znak graficzny zamieszczany na klawiszu Windows, jednak zawsze był to symbol okna. Ostatnio niektórzy producenci zaczęli wstawiać w tym miejscu własne logo.

Klawisza Windows nie lubią gracze. Jego przypadkowe naciśnięcie może przerwać pasjonującą rozgrywkę. W odpowiedzi na potrzeby rynku pojawiły się klawiatury umożliwiające wyłączenie tego klawisza.

Przez lata zastosowanie klawisza WinKey w systemach Windows ulegało niewielkim zmianom. Daje on dostęp do „Menu Start” lub ekranu Start. W połączeniu z innymi klawiszami pozwala wywołać różnego rodzaju programy i opcje.

W innych systemach, np. dystrybucjach Linuksa, klawisz Windows jest wykorzystywany do różnych celów. W zaawansowanych środowiskach graficznych można konfigurować jego zachowanie.

Artykuł: Slackware

Slackware

Artykuł: Virtual Desktop Infrastructure

Virtual Desktop Infrastructure

Artykuł: Wirtualizacja: Overcommitment

Wirtualizacja: Overcommitment

Artykuł: Marc Andreessen

Marc Andreessen

Artykuł: Zakończenie staży

Zakończenie staży

Nasze technikum

Technik informatyk

Szkoły dla dorosłych

Nasza szkoła

Pełna oferta edukacyjna

Oferta szkoły