środa,
Linux: Informacje o CPU
W środowisku tekstowym systemu Linux informacje o procesorze można uzyskać na kilka sposobów. Prezentujemy najpopularniejsze metody, weź pod uwagę, że nie wszystkie z nich są dostępne domyślnie w przypadku każdej dystrybucji i mogą wymagać np. instalacji dodatkowych pakietów.
lscpu
- Polecenie lscpu wyświetla szczegółowe informacje o procesorze CPU, takie jak liczba rdzeni, wątków, architektura, prędkość taktowania i inne dane. Jest to łatwy i szybki sposób, dostępny domyślnie we współczesnych popularnych dystrybucjach. Polecenie łatwo zapamiętać jako zlepienie fraz ls (list – lista) i cpu (procesor).
cat /proc/cpuinfo
- Plik /proc/cpuinfo zawiera szczegółowe informacje o procesorze i jest dostępny w każdej dystrybucji. Do wyświetlenia jego zawartości można wykorzystać polecenie cat. Przy tej metodzie informacje o każdym rdzeniu procesora są wyświetlane osobno.
dmidecode -t processor
- Polecenie dmidecode z opcją -t processor wyświetla informacje związane z procesorem przechowywane w systemowej tabeli DMI (Desktop Management Interface). Wykonanie tego polecenia wymaga uprawnień administratora (użytkownik root).
top lub htop
- Chociaż top i htop służą do monitorowania wydajności systemu w czasie rzeczywistym, jednak wyświetlają m.in. podstawowe informacje o procesorze, takie jak obciążenie procesora.
inxi -C
- Skrypt inxi dostarcza informacji o różnych komponentach systemu, w tym o CPU. Opcja -C skupia się na procesorze, pokazując jego dane, w tym prędkość, liczbę rdzeni i inne dane.