poniedziałek,
Barbórka
Barbórka to tradycyjne święto górnicze obchodzone w dniu św. Barbary z Nikomedii. Inne spotykane nazwy święta przypadającego 4 grudnia to przestarzała forma „Barburka” oraz „Dzień Górnika”. Barbórkę obchodzą nie tylko górnicy, jest to także święto geologów oraz osób wykonujących zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.
Tradycyjnie obchody święta rozpoczynają się poranną uroczystą mszą przy figurze św. Barbary. Organizowana jest ona w kościele lub w cechowni – części kopalni, w której górnicy zbierają się przed zjazdem w dół. Tego dnia orkiestra górnicza maszeruje, grając w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich bliscy. Odbywają się uroczyste imprezy okolicznościowe, w których uczestniczą całe górnicze rodziny.
Święta Barbara z Nikomedii jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy, m.in. górników, hutników, marynarzy, rybaków, żołnierzy, kamieniarzy, więźniów, oraz świętą Kościoła katolickiego i prawosławnego. Pochodziła z pogańskiej rodziny z Heliopolis. Wysłana przez ojca na naukę do Nikomedii zetknęła się z chrześcijaństwem. Ojciec na wieść, że została chrześcijanką, próbował ją zmusić do wyparcia się wiary. Kiedy jego zabiegi okazały się nieskuteczne, doniósł na córkę do rzymskich władz. Barbara z Nikomedii po uwięzieniu została skazana śmierć, wtedy objawił się jej anioł z kielichem i hostią. Została ścięta około 305 roku.