czwartek,
Święto Chrztu Polski
14 kwietnia obchodzimy święto państwowe poświęcone upamiętnieniu chrztu Polski. Święto Chrztu Polski wprowadzono na mocy ustawy o ustanowieniu Święta Chrztu Polski z dnia 22 lutego 2019 roku, w której podkreślono doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego.
Za datę chrztu Mieszka I przyjmuje się zazwyczaj rok 996, jednak nie jest to pewne. Najstarsza wzmianka o tym wydarzeniu pochodzi z „Kroniki” Thietmara z Merseburga napisanej około 50 lat po chrzcie Mieszka. 150 lat po chrzcie w „Kronice” Galla Anonima znalazła się druga informacja o początku proces chrystianizacji ziem polskich. Zarówno Thietmar, jak i Gall nie wymienili daty chrztu, a jednocześnie oba źródła różnią się kolejnością przedstawionych wydarzeń związanych z chrztem księcia Polan.
Chrzest Mieszka I przez wielu uznawany jest za symboliczne wydarzenie, które było początkiem państwa polskiego i polskiego Kościoła katolickiego. Niewątpliwie wydarzenie to doprowadziło do przyjęcia przez większość mieszkańców ziem polskich religii chrześcijańskiej w obrządku rzymskim. Katolicyzm jako wyznanie większości Polaków zachował się do dziś. Chrzest rozpoczął także proces przejmowania zachodnich wzorców politycznych i kulturowych przez rodzące się państwo polskie.