czwartek,
Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego
„Ochrona światowego dziedzictwa audiowizualnego oznacza zachowanie naszej zbiorowej pamięci i zagwarantowanie, że uda się przekazać je następnym pokoleniom. Musimy rozumieć przeszłość, aby kształtować wspólną przyszłość, opartą na dialogu i porozumieniu”
-- Dyrektor generalny UNESCO Irina Bokowa (2010).
Corocznie 27 października obchodzimy Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego. Święto to ustanowiła w 2005 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO). Od dziesięciu lat w obchodach uczestniczy Polska. Rok wcześniej po raz pierwszy obchody Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego zorganizowało UNESCO.
Materiały audiowizualne odwołują się do oka i ucha, pozwalają przekroczyć granice języka i kultury, a także znoszą barierę dla niepiśmiennych ludzi. Świetnie uzupełniają się nawzajem z dokumentami pisanymi.
W Polsce istnieje specjalna instytucja podległa Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której misją jest digitalizacja, udostępnianie i promocja polskiego dziedzictwa audiowizualnego. Jest nią powołany 1 kwietnia 2009 roku Narodowy Instytut Audiowizualny. W jego kolekcjach znajduje się ponad 16 tysięcy filmów, spektakli, koncertów i audycji.