piątek,
Wojciech Gerson
Dziś przypada rocznica śmierci polskiego malarza, historyka sztuki i pedagoga.
Wojciech Gerson urodził się 1 lipca 1831 roku w Warszawie. W 1844 roku rozpoczął naukę na Wydziale Architektury Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, jednak już po roku przeniósł się na malarstwo. W 1853 roku otrzymał stypendium na wyjazd do Petersburga, studiował tam na Akademii Sztuk Pięknych. W 1856 roku wyjechał do Paryża, gdzie odbył staż w pracowni L. Cognieta.
Od 1858 roku mieszkał w Warszawie, gdzie otworzył własną pracownię. Był członkiem założycielem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W latach 1872–1896 pracował jako profesor w warszawskiej Klasie Rysunkowej, później nauczał prywatnie w swej pracowni. Pod jego okiem kształciło się wielu przyszłych wybitnych artystów, m.in. Józef Chełmoński, Józef Pankiewicz, Leon Wyczółkowski, Alfred Kowalski. Jako krytyk sztuki pisywał do wielu czasopism, napisał także kilka książek oraz przetłumaczył na język polski kilka dzieł z zakresu teorii i praktyki malarskiej, m.in. „Rozprawy o malarstwie” Leonarda da Vinci. Zmarł 25 lutego 1901 roku.
Był przedstawicielem realizmu, w jego sztuce przewijała się tematyka patriotyczna i sielankowa, namalował także wiele pejzaży górskich.