czwartek,
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa potocznie nazywana Bożym Ciałem to jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Boże Ciało jest świętem ruchomym obchodzonym sześćdziesiąt dni po Wielkanocy, w naszym kraju jest to dzień wolny od pracy. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa wprowadzono do kalendarza liturgicznego w trzynastym wieku po objawieniach św. Julianny z Cornillon.
Po raz pierwszy Boże Ciało obchodzono w 1246 roku w diecezji Liège z inicjatywy biskupa Roberta z Thourotte, wtedy odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna. Święto stało się ogólnokościelną uroczystością za sprawą papieża Urbana IV, który w 1264 roku ogłosił bullę „Transiturus de hoc mundo” wprowadzającą „festum Corporis Christi” (święto Ciała Chrystusa).
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Polsce po raz pierwszy była obchodzona w 1320 roku w diecezji krakowskiej, pod koniec czternastego wieku Boże Ciało stało się jednym ze świąt głównych we wszystkich polskich diecezjach.