piątek,
Polskie Google Doodle
Dzisiejsze polskie święto uczciła w swoim flagowym produkcie firma Google. Logo w popularnej wyszukiwarce zastąpiła grafika przybrana w biało-czerwone barwy z powiewającą polską flagą. Kliknięcie grafiki przenosi internautę do wyników wyszukiwania frazy „Narodowe Święto Niepodległości Polski”, pośród których można odnaleźć najnowsze informacje na temat święta i jego obchodów. Tymczasowa zmiana logo na stronie głównej Google to tzw. Google Doodle.
Polskie akcenty w znanej wyszukiwarce pojawiały się już wielokrotnie. Swoje doodle dostali m.in. Fryderyk Chopin, Kabaret Starszych Panów, Juliusz Słowacki, Agnieszka Osiecka, „Solidarność”, Zofia Nałkowska. Często za powstaniem doodle kryje się wiele pracy. Z okazji 60. rocznicy pierwszej publikacji Stanisława Lema ilustracji towarzyszyła specjalnie opracowana interaktywna gra.
W Polsce najwięcej kontrowersji wzbudził doodle opublikowany w 2015 roku, kiedy polską niepodległość Google świętował grafiką z bocianem. Firma wyjaśniała później, że wielu ludziom na całym świecie Polska mocno kojarzy się z bocianami.
Wbrew stwierdzeniom w wielu internetowych publikacjach, najczęściej doodle związane z Polską ma tylko lokalny zasięg. Na przykład 11 listopada w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Dzień Weteranów i amerykańscy internauci zobaczyli zupełnie inną grafikę. Tegoroczne polskie dooodle zostało ograniczone do obszaru Polski.
Po raz pierwszy Google Doodle pojawiło się w 1998 roku, kiedy założyciele firmy Larry Page i Sergey Brin chcieli poinformować odwiedzających wyszukiwarkę o swojej obecności na corocznej imprezie Burning Man na pustyni Nevada i braku możliwości kontaktu z nimi w przypadku awarii. Pierwsze doodle były prostymi modyfikacjami logo polegającymi na dodawaniu drobnych elementów do oryginalnego logo, obecnie wśród nich często zdarzają się złożone animacje lub interaktywne formy angażujące działanie użytkownika. Google udostępnia archiwum Google Doodle.