czwartek,
Narodowy Dzień Życia
Narodowy Dzień Życia to polskie święto obchodzone 24 marca. Zgodnie z uchwałą Sejmu „ten dzień powinien stać się okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego”. To święto powinno zachęcać do wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci.
W ramach obchodów Narodowego Dnia Życia w całym kraju organizowane są konkursy, wystawy, projekcje filmów, wykłady i dyskusje. 24 marca to także okazja, aby w szkołach uświadomić uczniom wartość życia ludzkiego.
Podobnym świętem jest Dzień Świętości Życia — święto obchodzone 25 marca przez Kościół katolicki w Polsce. Zostało ono ustanowione w odpowiedzi na słowa Jana Pawła II: „proponuję [...], aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia [...] Trzeba, aby dzień ten był przygotowany i obchodzony przy czynnym udziale wszystkich członków Kościoła lokalnego. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i każdej kondycji. Należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja, nie należy jednak pomijać innych momentów i aspektów życia, które trzeba każdorazowo starannie rozważyć w kontekście zmieniającej się sytuacji historycznej”.