poniedziałek,
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Święto zostało ustanowione 17 listopada 1999 roku przez UNESCO. Jego data nie jest przypadkowa, 21 lutego 1952 roku w Bangladeszu podczas demonstracji zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według danych ONZ wiele języków używanych na świecie jest zagrożonych wyginięciem. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma podkreślić znaczenie różnorodności językowej dla ochrony różnorodności kulturowej świata, a także dla rozwoju zrównoważonego społeczeństw.
Co roku święto obchodzone jest pod innym hasłem. W 2022 roku brzmi ono „Wykorzystywanie technologii do nauki wielojęzycznej: wyzwania i możliwości” (Using technology for multilingual learning: Challenges and opportunities) i odnosi się do roli technologii w rozwoju edukacji wielojęzycznej oraz wspierania powszechnego dostępu do wysokiej jakości nauczania i uczenia się dla wszystkich.
Rada Języka Polskiego we współpracy z Prezydentem Miasta Poznania z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w minioną sobotę zorganizowała debatę online pod hasłem „Prosty język”. Prowadzona ona była w trzech panelach dyskusyjnych: „Prosty język w nowoczesnym urzędzie”, „Upraszczanie języka w praktyce”, „Czy teksty szkolne mogą być prostsze”. Zapis debaty jest dostępny na kanale Youtube UM Poznania pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=1WukVY2NuaI.